F-35 program müdüründen güvenlik açıklaması!

F-35 program müdüründen güvenlik açıklaması!

113-Anka · 233

Çevrimdışı 113-Anka

  • Tunç Filo Personeli
  • *
    • İleti: 1423
  • Mustafa Kemal ATATÜRK!
    • Profili Görüntüle
: Kasım 14, 2018, 09:16:11 ÖS
Advertisement
F-35 program müdüründen güvenlik açıklaması!

ABD Hava Kuvvetleri’nin F-35'in harici destek sistemlerinde siber güvenlik açıklarını kapamak için kapsamlı bir çalışma yaptığı kaydedildi. Defensenews’in haberine göre Berlin’de düzenlenen uluslararası konferansta konuşan Hava Kuvvetleri F-35 Entegrasyon Ofisi Müdürü Tuğgeneral Stephen Jost, bilgisayar destekli uçağın bilgisayar korsanlarının hedefi olmaya müsait olduğunu söyledi.Lockheed Martin tarafından imal edilen uçağın çok katmanlı güvenlik korumalarına sahip olduğunu kaydeden Jost, Otonom Lojistik Bilgi Sistemi veya Ortak Yeniden Programlama Ortamı gibi sistemleri dikkate alırken güvenlik açıkları olduğunu gördüklerini dile getirdi.

Otonom Lojistik Bilgi Sistemi veya ALIS, uçağın bileşenlerinin durumunun izlenmesinde eşi görülmemiş bir otomasyon sağlamak için kullanılan önemli bir uygulama.

Yetkililerin, siber güvenlik konusunda F-35 uçuş simülatörleri hakkında da endişelendiklerini dile getiren Jost, simülatörlerin uçak hakkında bilgi arayan hackerlar için çekici birer hedef olduğuna dikkat çekti.

ABD Hükümet Sorumluluk Dairesi Ekim ayında yayınladığı bir raporda, hemen hemen bütün Savunma Bakanlığı'nın silahlarındaki siber güvenlik açıkları konusunda uyarıda bulunulmuştu.

Geçen yıl Ekim ayında F-35 savaş programına ait hassas verilerin Çinli hackerler tarafından çalındığı ortaya çıkmıştı. Siber saldırıda F-35 uçakları ve diğer harp malzemelerine ait ciddi miktarda verinin çalındığı ileri sürülmüştü. F-35 programı sözcüleri ise hacker saldırısında gizli dosyaların ele geçirilemediğini söylese de Avustralyalılar detaylı tasarım verileri başta olmak üzere ticari olarak da hassas olduğu belirtilen pek çok verinin güvenliğinin ihlâl edildiğini açıklamıştı.

Kaynak: Defence News / kokpit.aero

Linkback: https://www.turkishairforce.org/index.php?topic=25459.msg174159#msg174159

         
SCRAMBLE SCRAMBLE!!