Aşağı git Skip to main content
+-

Gönderen Konu: Çinliler Amerikan Havacılık Sektörüne En Büyük Yatırımı Yaptı

T
  • *****
  • Kahraman Üye
  • İleti: 1119
  • Karizma: +95/-8
  • Every soldier dies in his glory
Uluslararası sigorta devi American International Group (AIG) sahibi olduğu dünyanın en büyük ikinci uçak finansal kiralama şirketi ILFC'yi Çinlilere sattı.

Toplam 5 milyar dolarlık anlaşma ile AIG elindeki ILFC hisselerinin tamamını Çinli bir konsorsiyuma sattı. Amerikan Yabancı Yatırımlar Komitesi'nin onayının ardından gerçekleşecek satışla birlikte AIG'nin elindeki ILFC'nin yüzde 90 oranındaki hissesi Çinlilere geçecek. Uzmanlar bu ortaklığın Çin'in ABD'deki en büyük yatırımı olduğuna dikkat çekiyor.

Portföyünde 80 ülkede bini aşkın uçağı bulunan ILFC, sektörün ikinci büyük finansal kiralama şirketi. Halen portföyünde yeni nesil Airbus A350, 787 gibi siparişler de yer alan kiralama şirketinin Çin'de ise 200'e yakın yolcu uçağı bulunuyor.

Çinli New China Trust ve China Aviation Industrial Fund gruplarının teklif verdiği ILFC'nin dünya havayolu pazarını kontrol ettiğini belirten uzmanlar, Çinlilerin yolcu uçağı imal etme çalışmalarında ILFC gibi bir deve sahip olmalarının ciddi bir avantaj yaratacağına dikkat çekiyor.

ZARARI BÜYÜK OLDU

Ekonomik dalgalanma ile bu yılın ilk 9 aylık bölümünde 4,4 milyar dolar zarar eden ILFC'nin kötü gelen finansal sonuçları nedeniyle AIG'nin satış işlemlerini hızlandırdığı ulaşan bilgiler arasında. Satışın gelecek yılın ortasında gerçekleşmesi planlanırken bu durumun havacılık endüstrisine nasıl yansıyacağı da merakla bekleniyor. Halen ILFC'de toplam 560 personel görev yapıyor.

Kaynak: Bu içeriği görebilmeniz için üye olmanız gerekmektedir.

Linkback: https://www.turkishairforce.org/index.php?topic=14271.0
  • IP logged

 

Powered by EzPortal
Yukarı git