Gönderen Konu: Birleşik Arap Emirlikleri 1 milyar dolarlık daha havadan erken ihbar ve kontrol  (Okunma sayısı 203 defa)

112-Maverick

  • Kartal Filo Personeli
  • Kahraman Üye
  • *
  • İleti: 517
  • Karma: +26/-2
  • Cinsiyet: Bay
  • Lose Sight,Lose Fight
    • Profili Görüntüle


İsveç merkezli Saab firması, Ocak 2020’de, Birleşik Arap Emirlikleri ile iki adet GlobalEye havadan erken ihbar ve kontrol (AEW&C/HEİK) uçağının satışı için 1,018 milyar dolarlık ek bir sözleşme imzaladığını bildirdi.

Saab ile BAE arasında 2015 yılında Swing Role Surveillance System adı altında imzalanan ve 3 adet GlobalEye havadan erken ihbar ve kontrol (HEİK) uçağı satışını içeren sözleşmeye ek olarak yapılan bu sözleşme kapsamında Saab, 2 adet GlobalEye havadan erken ihbar ve kontrol uçağını Birleşik Arap Emirlikleri’ne 2020-2025 yılları arasında teslim edecek. Saab tarafından yapılan açıklamada ilgili çalışmaların İsveç’te Göteborg, Linköping, Arboga, Järfälla ve Luleå şehirlerinde ve Güney Afrika’da Centurion şehrinde gerçekleşeceğine yer verildi.


Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait GlobalEye HEİK uçağı

Saab Başkanı ve CEO’su Micael Johansson, konuyla ilgili olarak, “Birleşik Arap Emirlikleri’nin Saab’a ve çözümlerimize büyük güven göstermeye devam etmesinden gurur duyuyoruz. Bu anlaşma Saab’ın ileri teknoloji ürünlerinin başarısını gösteriyor. Saab’ın GlobalEye programı planlandığı gibi işliyor ve müşterilerimiz ile verimli iş birliklerimiz devam ediyor.” açıklamasını yaptı.


 
Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Hava Kuvvetleri ve Savunma Bakanlığı, Saab ile 2015 yılında Swing Role Surveillance System adı altında bir sözleşme imzalamıştı. Söz konusu sözleşme ile teslimatı yapılacak üç adet GlobalEye havadan erken ihbar ve kontrol uçağından ilki 2020 Nisan ayında teslim edildi. İkincisinin de 30 Eylül 2020’de teslim edildiği bildirildi. Üçüncü ve böylece son uçağın ise 2021’in sonlarına doğru BAE’ye ulaşması bekleniyor. Saab, bahse konu uçaklara açıklanan temel görev sistemi dışında, BAE’ye özgü herhangi bir özel teçhizatın entegre edilip edilmediğini açıklamadı.GlobalEye AEW&C
GlobalEye platformu Saab Erieye Artırılmış Menzilli (Extended Range/ER) S-band (2-4 GHz) radarı ile donatılmıştır. Erieye ER S-band, galyum nitrat ve diğer teknolojilerle donatılmış, önceki Erieye sistemlerine kıyasla güç verimliliğini iki katına çıkaran aktif faz dizinli radar (AESA) sistemidir. Erieye ER, Saab şirketinin özgün Erieye radar sisteminden geliştirilmiştir. Erieye, havadan erken ihbar ve kontrol sistemidir.


 
Erieye ER’nin menzili 650 kilometreyi aşmaktadır. Tüm AESA radarlarında olduğu gibi, radarın enerjisi belirli bir yöne odaklanıldığında menzili uzatılabilir. Saab, Erieye ER’nin sinyal bozuculara (jammer) karşı dirençli olduğunu belirtmektedir. Hava, deniz ve kara gözetimini tek bir platform ile sağlar ve tüm hava şartlarında işlevselliğini korur.  Hedeflere, “son derece yüksek” bir izleme ve konum hassasiyeti ile odaklanır. Artırılmış menzil ve bir dizi ek sensör ile Bombardier Aerospace şirketinin uzun menzilli Global 6000 uçağı ile birleşmiştir.


Kaynak:defenceturknet