AKBABA ANTİRADYASYON FÜZESİ (YERLİ HARM) ve AA YERLİ MÜHİMMATLAR

Başlatan Aday-Hunter, Temmuz 02, 2021, 01:24:12 ÖS

« önceki - sonraki »

Aday-Hunter

Yerli mühimmatlarımız çoğalıyor. Akbaba füzesi ile ilgili çok önceleri duyumlar vardı ancak resmi olarak yeni yayınlanmış. Geliştirmeler devam ediyor. Akbaba füzesi Harm'ın yerli versiyonu olacak sanırım. Fakat benim kafam Antiradyasyon kelimesine takıldı. Antiradar olması gerekmiyor mu ?
Birde sidewinder'ın yerli muadilini yaptık (Bozdoğan), geçen izledik. Amraam (Gökdoğan) da üzerinde çalışılıyor bildiğim kadarıyla bunların haricinde meteor gibi bir mühimmatın üretilmesi için çalışmalar olduğunu duydum onun da adı Gökhan olacakmış galiba. Konularla alakalı bilgileri olan var mı ?

112-Ripper

Bu konularda bilinenler kamuoyuyla paylaşıldığı kadar ve sınırlı. Senin bildiklerinden fazlasını bilmiyorum. Bu arada radiation doğru.


"Devrimi, başlatan tamamlayacaktır."
Ne mutlu Türküm diyene!

Cixed

Hocam bu gelişmeler sevindirici ilk başlarına gidersek 2007 yılında TAI 'de başlayan F-16 Block50 modernizasyonu ile hız kazandı diyebiliriz.Bunu takiben Aselsan POD,test filonun kuruluşu,SOM,NEB,MK82lere hassas güdüm kiti gibi gelişmeler bu işin havacılık ayağı daha sayamadığım onca geliştirme var kara ve deniz kuvvetleri için .Geçen sene S400 leri test etmek için Ankara üzerinde yoğun bir uçuş trafiği vardı aklıma o geldi .Ama bu gelişmelerin yüzde yüzü yerli değil çok küçük bir kısmı olsa da yabancı sermaye yahut hammadde kullanılıyor umarım bu durum tamamen ortadan kalkar ve yüzde yüz yerli savunma sanayi ürünlerimizi ihraç eder yurt içinde ve dışında kullanırız.Ayrıntılı bilgi edinmek isteyenler İçeriği görebilmek için üye girişi yapın veya sitemize kayıt olun. ve de İçeriği görebilmek için üye girişi yapın veya sitemize kayıt olun. buralardan araştırmalar yapabilirler forumda bu konu hakkında bilgi sahibi hocalarıma sözü bırakıyorum böyle bir konuyu açtığınız için de Hunter hocam saygılar :)

McQueen

Evet Akbaba bir Anti-Radyasyon füzesi. HARM(High Speed Anti-Radiation Missile) füzeleri uçakta  bulunan HTS (HARM Targeting System) podu yardımıyla fırlatılır. HTS(AN/ASQ-213) podu radarların çalışırken yaydığı radyasyondan yararlanarak, radarları tespit eder ve hafızasına kayıt eder. Anti-Radyasyon olarak adlandırılmasının sebebi bu. Genel olarak baktığımızda iki isminde aynı kapıya çıktığını söyleyebiliriz. Yalnız HARM sadece hava savunma radarı vuracak diye bir durum söz konusu değil. Elektronik harp ortamında anlık bir hedef kayması ile hedefinden ayrılıp bir uçağın radarına kilitlenebilir. Böyle bir durum Körfez Savaşı'nda gerçekleşti. Bir F-4 HARM ateşlediği sırada füze radyasyon sinyallerini karıştırıp bir B-52'nin kuyruk topundaki radara doğru taarruz gerçekleştirdi. HARM B-52'i vurdu fakat B-52 üsse başarıyla dönüş sağladı. Bu olayın ardından B-52'ye "In HARM's way" adı verildi. İyi uçuşlar, sağlıklı günler.
In thrust we trust.

Benzer Başlıklar (1)

26937

Yanıtlar: 0
Gösterim: 193

Powered by EzPortal