Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: ABD’nin istihbarat uçakları Kaliningrad’da faaliyet gösteriyor

  • ***
  • Tam Üye
  • İleti: 149
  • Karizma: +9/-0
  • Her Uçuş Sevda Hemde Vedadır bizde
Bu içeriği görebilmeniz için üye olmanız gerekmektedir.

Birleşik Devletler’e ait Sinyal İstihbarat(SIGINT) ve hassas hedef tespit sistemleri Litvanya’da, Rusya sınırı yakınında konuşlandırıldı. Birleşik Devletler’e ait iki RC-12X Guardrail uçağı Siauliai yakınlarındaki Litvanya Hava Kuvvetleri üssünde bulunuyor.

Güncel olarak Birleşik Devletler ordusu birden çok komutanlığı desteklemek amacıyla beş eğitim platformu ve 14 operasyonel uçaktan oluşan bir filo işletiyor.

İstihbarat toplama uçakları yüksek doğruluk oranıyla muharebe sahasında tehditlerin önceden tespitini sağlamak, tanımlamak ve konumunu belirlemek amacıyla Sinyal İstihbaratı(SIGINT) ve Muhabere İstihbaratı(COMINT) faaliyetlerini yürütmektedir.

2019’un aralık ayında Litvanya’daki üsse ulaşan uçaklar, buradan Kaliningrad eksklavına doğru günlük olarak İstihbarat, Gözetleme ve Keşif(ISR) uçuşları düzenlemektedir.

Guardrail, 45 yılı aşkın bir süredir kritik Hava İstihbarat, Gözetleme ve Keşif (AISR) yeteneği sağlayan eski bir Özel Elektronik Görev Uçağıdır. Soğuk Savaş koşullarına uygun olarak hem Avrupa’da hem de Pasifik operasyon bölgelerinde düşman unsurlarına karşı geliştirilmiş, yapılan modernizasyonlarla günümüzde hizmetine devam etmektedir.

***Kaliningrad, SSCB sonrasında coğrafi olarak Rusya’dan ayrılmasına rağmen Rusya’ya bağlıdır. Fakat Rusya ile karadan bağlantısı yoktur.

Kaynak Defence Türk

Linkback: https://www.turkishairforce.org/index.php?topic=26271.0
  • IP logged

 

Powered by EzPortal
Yukarı git