Aşağı git Skip to main content
+-

Gönderen Konu: ABD donanmasının uçak gemilerinde COVID-19 salgını

  • ***
  • Tam Üye
  • İleti: 149
  • Karizma: +9/-0
  • Her Uçuş Sevda Hemde Vedadır bizde
Bu içeriği görebilmeniz için üye olmanız gerekmektedir.

Defense News’ın haberine göre USS Theodore Roosevelt gemisinin komutanı, Amerikan Donanması’nın gemideki COVID-19 salgınınına karşı icra edilen faaliyetlerin artırılmasını ve enfekte mürettebatın münferit tecride tabi tutulmasını talep etti.

Roosevelt mürettebatının büyük çoğunluğu gemideki sıkışık kamaralarda kalırken, bir kısım mürettebat Guam limanında karantinaya tabi tutuluyor ancak; bahse konu karantina tesisleri Amerikan Donanması’nın isterlerini karşılar (NAVADMIN guidance) nitelikte değil. Sonuç olarak, Roosevelt’in komutanı Brett Crozier’e göre, salgına karşı icra edilen faaliyetler oldukça yetersiz.

Crozier; üstlerine yazdığı ve San Fransisco Chronicle isimli yayın organının incelediği mektupta, toplu karantina tesislerinin COVID-19 salgınını yavaşlatmakta yetersiz kalacağını ileri sürdü. Amerikan Donanması’nın ve Amerikan Deniz Piyadeleri’nin (USMC) bünyesindeki sıhhiye birimleri de münferit karantinanın daha faydalı olduğuna dair tavsiye vermekte. 1 Nisan 2020 tarihinde Pentagon’da icra edilen basın toplantısında bahse konu mektubun emir komuta zinciri dahilinde bir iletişim aracı olduğu belirtildi ancak; mektubun basına nasıl sızdığının henüz belli olmadığı aktarıldı.

İlk vaka 24 Mart’ta resmi basın açıklamasıyla duyurulmuştu

Amerikan donanması, USS Theodore Roosevelt uçak gemisinde ilk COVID-19 vakasını 24 Mart 2020 tarihinde duyurdu. Donanma’dan üst rütbeli yetkililerin Navy Times’a aktardığına göre de pazartesi gününe kadar toplam 40 mürettebatın COVID-19 testi pozitif çıktı. O günkü basın duyurusunda, gemide toplamda 800 adet hazır test kiti olduğu beyan edilmişti. Ancak gemideki güncel enfekte sayısı basına yansıyanlardan daha yüksek olabilir. San Fransisco Chronicle’a anonim olarak konuşan bir yüksek rütbeli mürettebat, Roosevelt’te 200 denizcinin COVID-19 pozitif olduğunu aktardı.

Komutan Crozier’e göre geminin önünde iki seçenek var; gemideki salgını durdurmayı başaramamak ve hasta halde görev icra etmek veya salgını gemiden söküp atmak için CDC’nin yönergelerini sıkı bir şekilde yürürlüğe sokmak.nCrozier’in salgını durdurmak için öne sürdüğü teklif; mürettebatın %10’unun gemide kalması, reaktörü çalışır halde tutması ve gemiyi dezenfekte etmesi. Geri kalanlar ise gemiden tahliye edilecek ve münferit olarak karantinaya tabi tutulacak.

“Görev seyrine çıkmış bir nükleer tahrikli uçak gemisinin mürettebatının kahır ekseriyetini tahliye etmek ve iki hafta süresince karantinaya tabi tutmak uç bir tedbir gibi görünebilir ancak; bu riski almamız gerekiyor. Almamamız gereken risk, 4000’den fazla mürettebatı Theodore Roosevelt’te tutmak.”

Karantina için fiziki imkanlar hızla oluşturulmaya çalışılıyor
Donanma Sekreteri Thomas Modly, salı günü CNN’e verdiği demeçte, komutan Crozier ile mutabık olduklarını ve Amerikan Donanması’nın Roosevelt’teki mürettebatı tahliye etmek için günlerdir çalıştıklarını aktardı ancak; Guam’daki fiziki imkanların kısıtlı olması itibariyle birtakım zorlukların olduğunu belirtti:

“Sorun şu ki, şu an Guam’da yeteri kadar yatak yok, bu yüzden Guam hükümetiyle otel kiralamak, çadır tipi tesisler kurmak gibi kalemler üzerine müzakere ediyoruz.”

Kaynak Defence Türk


Linkback: https://www.turkishairforce.org/index.php?topic=26250.0
  • IP logged
« Son Düzenleme: Nisan 02, 2020, 01:09:47 ÖS Gönderen: Fırtınapro »

 
Neden Bir Uçak Fabrikamız Yok ?

Başlatan Quantum

Yanıt: 13
Gösterim: 7519
Latest Nisan 25, 2009, 08:58:54 ÖS
Gönderen: HkN01
Uçak Mühendislerinden İlginç Keşif

Başlatan Quantum

Yanıt: 3
Gösterim: 3363
Latest Şubat 21, 2009, 09:35:38 ÖS
Gönderen: PLUS
Müthiş Buluş: ''Uçak Kazaları Artık Yaşanmayacak''

Başlatan Quantum

Yanıt: 2
Gösterim: 3280
Latest Mart 09, 2009, 11:24:01 ÖS
Gönderen: GabrieL
İran Radara Yakalanmayan Uçak Yaptı

Başlatan hasançelik

Yanıt: 0
Gösterim: 2117
Latest Nisan 10, 2009, 12:40:03 ÖÖ
Gönderen: hasançelik
İlk Yerli Uçak Hürkuş 2010'da Tamamlanacak !

Başlatan Quantum

Yanıt: 2
Gösterim: 4182
Latest Nisan 08, 2009, 09:03:09 ÖS
Gönderen: Orhunlu

Powered by EzPortal
Yukarı git