Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: 1. BÖLÜM Hava Yer Mühümmatları ve Kullanım Yerleri

E

Eðitimci

Biraz uğraştırdı ama inşallah faydalı olacak...


GBU
Kullanım alanı olarak klasik mühümmatın iş yaptığı her alan denilebilir özellik olarak lazer güdümü kullanılmakata nokta atışı sağlamaktadır.Çok amaçlı bomba Mk 82  MK 84 temel alınarak üretilmiş Paveway serisi lazer-güdümlü Amerikan yapımı bir silahtır. 1976'da servise sunulmuş ABD ordusu ve çeşitli NATO birlikleri tarafından kullanılmıştır. Lazer, uçaktan ya da yerden hedefin üzere tutularak bombanın önündeki optik göz sayesinde yönlednirme sağlar.
Lazer-güdümlü bombalar, her ne kadar çalışabilmesi için dışarıdan hedefin lazerle işaretlenmesini gerektirse de, "akıllı bomba" olarak isimlendirilmektedirler.
...CBUKullanım alanı olarak uçaksavar bataryalarında çok güçlü etki yararttığı bilinmektedir özellikle CBU-58 (A-B) .Salkım bombası olarak da adlandırılan misket bombası, “bomba içinde bomba” olarak biliniyor. Hedefe atıldığında ana bomba infilak edince içindeki misket büyüklüğündeki minik bombacıklar dağılarak çevreye saçılıyor ve arka arkaya patlıyor. Etki alanı geniş olduğundan verdiği zaiyat da büyük oluyor. Tipik bir misket bombası, CBU -87/B tipinde, 500 kilo ağırlığında olup, hem silaha hem insana hem de maddeye karşı etkili. Sarı şeritli bombaların düşüşlerini yavaşlatmaya ve etrafa yaymaya yarayan küçük paraşütleri var. Her bombanın içinde 202 bombacık var. Patladığında her bombacıktan 2 bin şarapnel parçası çıkabiliyor ve 73 m. yarıçapındaki bir alana etki ediyor. Bombacıklar patlamadan kaldığında kara mayınları kadar tehlikeli olabiliyor. Bu yüzden de güdümlü değil, ‘aptal bomba’ kategorisinde sayılıyor. Bu bombaların 10′da biri hiç patlamayabiliyor ve aylar, hatta yıllarca fark edilmeden düştükleri yerlerde üzerilerine basılmayı bekliyor ve siviller, bilhassa da ’sarı şeridinden dolayı’ cezbettiği çocuklar için tehlike oluşturabiliyor. Misket bombaları mayınlar gibi .Yüzde 10′luk bir sapma payına sahip güdümlü bomblar bile hedef civarındaki siviller için büyük risk oluşturuyor.


BLU
BLU Serisi bobbaları özellikle pist ve runway imhasında kullanılmaktadır.


AGM

AGM füzeleri özellikle tankları ve zırhlı araçları, hava savunma sistemlerini, nokta yapı hedeflerini , gemileri, kara ulaşım araçlarını ve yakıt kaynaklarını yok etmekte kullanılmaktadır.Menzili 60 km dir.Füze fırlatıldıktan sonra hedefi kendisi takip edebilir ve de bu yönüyle {stand-off} saldırı pilota aynı anda yeni bir hedefe saldırı imkanı verir.
Agm 88 serisi  diyer takım arkadalarından ayıran özelliği radar kilidi atılabilmesiyle yer hava güdümlü önleme silahlarının radar istasyonlarını imha ederek etkisiz hale getirmesidir.
MK SERİSİ
Klasik mühümmatlar sınıfında en baş sıradadır.Düşmanın büyük binaları, fabrikaları, güç merkezleri, köprüleri, yer altı sığınakları ve uçak hangarları MK-84 serisi bombaların temel hedefleridirZırhlı araçların{TANK,ZPT,VS} imhasında kullanılan MK-20 de klasik mühümmat ailesinin bir ferdidir


Linkback: https://www.turkishairforce.org/index.php?topic=1450.0
 • IP logged
« Son Düzenleme: Şubat 05, 2009, 04:09:58 ÖS Gönderen: PLUS »

e
 • *
 • Yeni Üye
 • İleti: 14
 • Karizma: +1/-0
 • IP logged

d
 • *
 • Yeni Üye
 • İleti: 12
 • Karizma: +0/-0
çok teşekkürler üstad iş saati olması nedeniyle hızlıca gözden geçirip daha sonra çalışmak için pc ye kopyalıyorum benim gibi yeni başlayanlar için çok önemli bilgiler ve bu bilgi bolluğunda sanırım teorik eğitim kısmını kolay bitireceğim

Linkback: https://www.turkishairforce.org/index.php?topic=1450.0
 • IP logged
« Son Düzenleme: Aralık 22, 2008, 11:40:25 ÖÖ Gönderen: deserthawk »

 
Balistik teröre karşı Türkiye ne yapıyor? 2.BÖLÜM

Başlatan 113-Anka

Yanıt: 0
Gösterim: 1533
Latest Ocak 28, 2016, 02:24:13 ÖS
Gönderen: 113-Anka

Powered by EzPortal
Yukarı git