Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz
 

Gönderen Konu: Kuzey Kore, ABD'ye kafa tutabilir mi?  (Okunma sayısı 299 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı 113-Anka

  • Tunç Filo Personeli
  • *
  • İleti: 1060
  • Puantaj +248/-45
  • Cinsiyet: Bay
  • Mustafa Kemal ATATÜRK!
Kuzey Kore, ABD'ye kafa tutabilir mi?
« : 19 Nisan 2017, 20:54:26 »
ABD yönetiminin, Kuzey Kore’nin nükleer faaliyetlerine karşı stratejik sabır politikalarını sona erdiğini açıklamasıyla bölgede gerilim artarken, muhtemel bir savaş durumunda Pyongyang yönetiminin hava savunma sistemleri, askeri uçak kapasitesi ve saldırı yeteneği sorgulanmaya başlandı. Askeri uzmanlar Trump yönetiminin Kuzey Kore'ye müdahale etmesi durumunda, Pyongyang'ın pek çok kişinin beklediğinden daha zorlu bir düşman olduğunun görüleceği uyarısında bulunuyor.

GELİŞMİŞ HAVA SAVUNMA SİSTEMLERİ VAR

Kuzey Kore rejiminin nükleer silahlarının yanı sıra gelişmiş hava savunma sistemlerine sahip olduğu,  Kore Savaşı’ndan ders alarak Birleşik Devletlerin havadan yapacağı saldırılara karşı ülkenin hava savunma direncini arttırdığı belirtiliyor. 1950-53 yılında Amerikan Hava ve Deniz Kuvvetleri’nin büyük yıkımına uğrayan Kuzey Kore’nin aradan geçen 65 yıllık süre zarfında tekrar hazırlıksız yakalanmamak için çok sayıda bombayı sığınaklara ve barınaklara gömdüğü ifade ediliyor.


ABD’YE KAFA TUTABİLECEK EN ÖNEMLİ UÇAKLARI MİG 29’LAR

Ülkenin hava kuvvetlerinde 110.000 personel, SSCB ve Çin yapımı olmak üzere çok sayıda uçak bulunduğu belirtiliyor. Kore ve Vietnam Savaşı’nda görev alan Kuzey Kore Hava Kuvvetleri’nin savaş uçaklarında ciddi sorunların olduğu bu nedenle yetenek ve kabiliyetlerinin tam olarak bilinmediği kaydediliyor. Amerikan hava gücünü marjinal bir şekilde tehdit edebilecek tek savaş uçağının ise Mikoyan MiG-29 Fulcrums’lar olduğu, bu uçaklardan yaklaşık 40 adedinin görev yapabilecek durumda olduğu sanılıyor. 


KN-06’YI GELİŞTİRDİLER

Kuzey Kore hava savunma sistemlerinin eski Sovyet sistemlerinden oluştuğu ancak Pyongyang yönetiminin şaşırtıcı derecede bu sistemleri yerli kaynaklarla geliştirdiği vurgulanıyor. National Interest’e konuşan Moskova Ekonomi Yüksek Okulu’ndan Kapsamlı Avrupa ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi Öğretim Görevlisi Vasily Kashin, ülkede iyi durumda çok sayıda havadan havaya S-75, S-125, S-200 ve Kvadrat da dahil olmak üzere eski Sovyet yapımı SAM füzeleri bulunduğuna dikkat çekiyor. Kashin, Kuzey Kore’nin S-75'leri kendisinin üretmeye başladığını, buna ek olarak, 2010'dan itibaren KN-06 olarak adlandırılan yerli bir modern SAM sistemi geliştirdiklerini ifade ediyor.BATI KUZEY KORE’NİN ENDÜSTRİYEL YETENEKLERİNİ HAFİFE ALIYOR

Askeri kaynaklar, KN-06’yı, Rusya’nın ilk geliştirdiği S-300P hava savunma füze sistemi kadar yetenekli bir sistem olarak özetliyor. Hiç kimse Kuzey Kore’nin elinde kaç tane KN-06 sistemi olduğunu bilmiyor. Batı dünyasının Pyongyang'ın endüstriyel yeteneklerini hafife aldığı, bunun için KN-06'nın yeteneklerini görmezden geldiği ifade ediliyor.

TEKNOLOJİYİ YASA DIŞI YOLLARDAN ELDE ETTİ

Uluslararası yaptırımlar sayesinde ciddi izolasyonda olan Kuzey Kore’nin silahlı kuvvetlerinin modernizasyonu için gereken teknolojiyi uluslararası yasalara aykırı yöntemlerle elde ettiği biliniyor. Öte yandan, Kuzey Kore’nin en başarılı ve hırslı teknik projelerinden bazılarının yurtdışı ortakları ile (Hindistan, Pakistan’ın adı geçiyor) gerçekleştirmiş olduğu düşünülüyor.

Kaynak: www.kokpit.aero
         
SCRAMBLE SCRAMBLE!!