Ana Menü

Uçak Işıklarının Kullanım Presedürü

Başlatan Tora_, Haziran 23, 2009, 06:29:03 ÖS

« önceki - sonraki »

Tora_

Uçak ışıklarının kontrol anahtarları uçağın tipine ve modeline göre adet ve işlevsel açıdan farklılık gösterir.
FS'de default olarak kullandığımız Boeing 737-400 uçağını baz alacağız.
Altta resmi verilen B737-400 uçağının cocpitteki ışık ve motor start panelidir.


Guests are not allowed to view images in posts, please You are not allowed to view links. Register or Login or You are not allowed to view links. Register or Login


NAV (Navigator) :
Gece ve gündüz açılır.
Pilot,park halinde olan uçağa girdiği an ilk açılacak,uçak seferden dönüp,park ettikten sonra da SON kapatılacak ışıktır.Yukarıdaki panelde "NAV" butonunu ON durumuna getirildiği zaman yanan ışıklar,konumları ve görevleri:
1. Uçağın SAĞ kanadının ön köşesindeki SABİT yanan-YEŞİL (sancak) ışık,
2. Uçağın SOL kanadının ön köşesindeki SABİT yanan-KIRMIZI (iskele) ışık.

BEACON-BCN
Gece ve Gündüz açılır.
NAV'dan sonra ve motorlar çalıştığı esnada yakılır.Uçak motorlarının çalıştığını gösterir.Motorlar kapatılıncaya kadar da açık kalması gerekir.Konumları ve görevleri:
- Uçak gövdesinin üstünde (tepesinde) ve altında olmak üzere 2 adet fasılalı yanan KIRMIZI ışıklardır.Flip-flop şeklinde sürekli yanıp söner.

TAXI (kısa far)
Akşam üzeri ve Gece açılır.
- Uçak kalkış için piste gitmeden önce taxi yolunda iken açılır.Kalkış pistinin başına geldiğinde Landing ışıkları da açılır.Bağlı olduğu havayollarının tüzüklerine göre taxi ışıkları kapatılabilir.
Sefer dönüşü uçak pisti terkedip,taxi yoluna girdiği an Landing kapatılıp,taxi ışığı açılır.
- Uçağın tip ve modeline göre adedi ve yerleri farklıdır.Genelde ön tekerlek süspansiyon takımlarına monte edilmişlerdir.
-Ayrıca bazı uçak modellerinde "Runway Turn Light" denilen uçağın yönüne göre hareket eden taxi ışıklarından az güçlü ışıklar da kullanılır.Bu ışık ta,uçak park ettiği an taxi ışıkları ile birlikte kapatılır.

STROBE
Gece ve Gündüz açılır.
- Uçak kalkış pistinin başında iken,kalkış izni verildiğinde genelde Landing ışıkları ile birlikte açılır.Uçak sefer dönüşü piste indikten sonra taxi yoluna girerken kapatılır.
- Strobe ışıkları da Beacon ışıkları gibi güçlü çakar (fasılalı yanan) ışıklardır.Her uçak modeline göre yanıp,sönme zaman aralıkları (çakma frekansları) farklıdır.
- Konumları:Kanat uçlarındaki NAV ışıklarının yanında konumlandırılmış olarak,1 adet sol kanat ucunda,1 adet sağ kanat ucunda ve 1 adet te uçağın tam arkasındaki kuyruk alt bölümündeki konik uc bitiminde yer alır.Işığın Rengi BEYAZ'dır.

LANDING (Uzun Far) LAND
Gece açılır.
- Uçak modellerine ve tiplerine göre adedi ve bulundukları yerler farklıdır.Bazı uçaklarda arka tekerlek hizasındaki kanatların ÖN kısmında (iki kanatta da),bazı uçakların kanat önlerindeki gövde üzerinde,bazı uçak modellerinde hem kanat,hem gövde üzerinde birer adet olmak üzere konumlandırılmışlardır.
- Görevi:uçağın önündeki pisti güçlü bir şekilde aydıtlatır.
- Işığın Açılma zamanı: Landing ışığı kalkış pisti başında iken,kalkış izni verilidiği an açılır.
Bazı uçak modellerinde Landing ışığı kuyruktaki şirket logosunu aydınlatan kuyruk ışığı ile birlikte çalışabileceği için,şirketin reklâmını yapmak amacıyla genelde uçak 10.000 ft.irtifadan sonra kapatılır,tersi sefer dönüşü 10.000 ft. irtifaya gelindiğinde açılır.Piste inişten sonra taxi yoluna girerken Landing kapatılıp,taxi ışığı açılır.
Landing ışıklarının uçak havada iken açılıp-kapatılma zamanları uçağın ait olduğu havayollarının prprosedürüne veya checklist'esine göre de farklılık gösterebilir.Pilotların alışagelmiş Landing ışıklarını kapatıp açma zamanları genelde pist inişlerinde açıp,pisti hemen terkedişlerinde kapatmak olmaktadır.

TAIL light
Akşam üzeri ve Gece açılır.
-Her uçakta bulunmayabilir.
-Bazı uçakların Tail ışıkları,Elevator (yükseklik ve hava hızı ayar) kanatçıkları ile Kuyruk dikmesinin birleştiği yerlerin İKİ tarafında birer adet olmak üzere ve Kuyruk logosunu aydınlatacak sekilde (sağda ve solda) konumlandırılmışlardır.

DE-ICE light
Gece açılır.
- Genelde kışın kanat yüzeylerinde ve Motor önlerindeki buzlanmaları görmek amacı ile uçak gövdesinin yanlarına birer adet,arka tarafa yönlendirilmi olarak konulmuştur.
- Uçak iniş ve kalkışlarından az önce açılır ve kapanır.VAPS

Orhunlu


türk kartalı


kartakont


sanal_pilot

ya bi stede STROBE lambaları motorlar açıldıktan motorlar kapanana kadar yanan ışıktır diyor uçağın motoru taxi yolunda mı kapanıyor?

PLUS

taxide uçağın motoru kapatılmaz ki , inişten sonra taxiye girince sadece ışığı kapatacaksın çünkü çok güçlü çakar
Guests are not allowed to view images in posts, please You are not allowed to view links. Register or Login or You are not allowed to view links. Register or Login

HijackeR


mehmet1288


GordonFreeman

Çok Teşekkür ederim işime yaradı geceleri hepsini açıyodum :ag:

1801


djebo86

teşekkürler çok yardımcı oldu anlamını öğrenerek kullanmak daha iyi oldu..

Gani07

arkadaşlar kolay gelsin aranıza yeni katılmanın mutlulugu içerisindeyim bende sizler gibi bu oyunu gercekten yasayanlardanım ancak merak ettiğim bi konu var yardımcı olursanız cok sevınırım..Bu fs oyununu ınternet uzerınden nasıl oynarım acaba???

YaLNIz_YoLcU

Bu bilgiler gerçekten çok güzel ve aydınlatıcı. çok teşekkür ederim.

king16

Bu da internette bulduğum PMDG 738 ile ilgili bir resim.
Guests are not allowed to view images in posts, please You are not allowed to view links. Register or Login or You are not allowed to view links. Register or Login

haseckin

tesekkurler arkadaslar!...artik sayenizde isiklari daha gercekci kullanabilecegiz!! :)