Ana Menü

İvap Kullanımı, Plan Doldurma ve ATC konuşma Usulleri Videolu Dersleri

Başlatan mavi sakal, Nisan 06, 2013, 10:41:57 ÖÖ

« önceki - sonraki »

mavi sakal

hocam ne demek istediğinizi anladım ben bende türkiye de türkçe konuşulması taraftarıyım ama türkiyede de hep uçamayız bana göre türkiyede uçmak çok az tecrübe kazandırıyor insana ama yurt dışı öyle değil o havaya tam girebiliyorsun işini ciddiye alabiliyorsun

grunges

Ben her zaman ingilizce muhaberattan yanayım,çünkü bazen 10 trafik arka arkaya geliyor özellikle sınavlarda kimin türkçe kimin ing muhaberat yaptığını unutup freyzolojiyi iki defa tekrar etmek gerekiyor buda zaman kaybına yol açıyor...Tabii ki burada önemli olan pilotun muhaberata hangi dilde devam etmek istediğidir...Atc'nin önceliği her zaman ingilizce olmalı.

NetworkTR

Hocam ilk irtibatı ATC ile kuran Pilot oluyor, Trafik yogunlaşsada teyitli veya direk iritibat veya bildirim pilotta, böyle yaparak biz aramıza yeni arkadaşların girmesini engelliyoruz..
Fs seven ve online uçmak isteyen bir çok arkadaşımızın gelmemesinin veya gelememesinin diyelim sebebi, ATC'lerin kasması diye düşünüyorum, benim şuana kadar gördüğüm malesef bu yönde..


Hocam yurt içi uçmak isteyenler gelmesinmi ozaman, demek istedigim şu;
Atc kardeşlerimiz dialoglarını türkçe devam eden kardeşlerimize türkçe devam etsin, yurt içi de olsa yurt sışıda ciddiye almadığınız her uçuş zaten kırımla sonuçlanıyor, LTBA-LTAC uçan birisi her iki yerde de ATC'ye raslıyor zaten..

Neyse Ben bir hassaslığımı dile getirmek istedim, Üç aşagı beş yukarıda sebeplerini ögrenmiş oldum ..

Kırımsız uçuşlar..

mavi sakal


Mücahit61

Valla bende TÜRKİYE'de atc lerin Türkçe konuşmasından yanayım. Fs ile belli bir süredir uçuşlar gerçekleştiriyorum fakat hala kendime güvenip online uçuşlara katılamadım sırf konuşmaların İngilizce olduğu için. Derdimi anlatacak kadar İngilizce biliyorum zaten kalıp cümleler çoğu fakat rahat rahat kendi memleketimde Türkçe  konuşarak yapsak bu işi çok daha zevkli ve kolay olur herkes açısından benim görüşüm bu yönde. Yani iniş izni isterken bi anda heyecanla karıştırıp arap saçı yapmak var birde normal konuşmak :)
Bize Her Yer TRABZON!

the north face

Beyler havacılık dili ingilizcedir ve yoğun trafiği olan bir günde ATC kim ingilizce kim Türkçe muhaberat istiyor onu hatırlamakla yükümlü değil, ki buna zamanı da yok zaten. Memleketimde Türkçe diye bir yaklaşım yanlış ne kadar ingilizce olursa o kadar havaya girersiniz.
SCREW YOU GUYS, I'M GOING HOME
TuAF-North

mavi sakal

You are not allowed to view links. Register or Login
Beyler havacılık dili ingilizcedir ve yoğun trafiği olan bir günde ATC kim ingilizce kim Türkçe muhaberat istiyor onu hatırlamakla yükümlü değil, ki buna zamanı da yok zaten. Memleketimde Türkçe diye bir yaklaşım yanlış ne kadar ingilizce olursa o kadar havaya girersiniz.

helal

grunges

Network hocam,benim de söylemek istediğim sizinle aynı şeyler.Pilot nasıl başlarsa muhaberata atc öyle götürmeli.
"Hocam yurt içi uçmak isteyenler gelmesin mi o zaman" Böyle bir şey kastetmedim,sektör açtığım zamanlarda ortamda "T" eki gördüğüm veya yardım isteyen bir çok arkadaş için elimden geldiğince online uçuş kurallarını aktarmaya çalıştım.
Mücahit hocam,ortam da Türk hava sahasında hiç bir atc ben ingilizce muhaberat yapacağım diye israr edemez(kuralı ben koymuşum gibi yazdım ama böyle) diyorsa siz de staff arkadaşlara şikayetinizi bildirin gereğini yaparlar.Hocam size yönelik söyledim ama kusur bakmayın LTFJ tower meselesine vurgu yapmak için...

NetworkTR

mesele basit aslında tk532 dicek tango kilo 5-3-2 desin biraz kırma gibi oldu ama biyerden başlasınlar derdimiz.

Derdi afker olanın derdini ne eyler, dermanı dertte bulanın derdin-i derli eyler,
Dermanı zühreyi zanaatta bulan ne eylerse  güzel eyler.