Flight Simulator Dersleri - Ders 3 Havaalanı

Flight Simulator Dersleri - Ders 3 Havaalanı

Tora_ · 33378

Çevrimdışı Tora_

 • F-4 Phantom II
 • Kahraman Üye
 • *****
  • İleti: 2624
 • Yeep Yuup !
  • Profili Görüntüle
: Nisan 11, 2009, 05:52:47 ÖS
Advertisement
Ders 3'nin amacı Flight Simulator pilotlarının gerçek pilotların bir havalimanında yerde bulunurken neler bilmeleri gerektiğini öğretmektir.


Örnek Havaalanı   --  İstanbul Atatürk HavalimanıBAŞLIKLAR

Rampa: ATIS
Rampa: FSS
Rampa: Klerans (Clearance Delivery)
Taksi: Yer Kontrol (Ground Control)
Taksi: Emniyet kuralları
Pist : Kule
Pist : Emniyet kuralları


                                           


Bu dersi bölüm bölüm incelemek yerine genel bir özet şeklinde ele almak daha yararlı olacaktır.Şimdi kendinizi İstanbul Atatürk Hava Limanı kapılarından birinde Cessna 172 içerisinde farzedin. LTBJ destinasyonlu bir uçuşunuz olacak. LTBJ İzmir Adnan Menderes Hava Limanına ait ICAO kısaltmasıdır. Farzedelim ki uçağa geçmeden önce terminal binasında kalkış ve varışınızdaki hava tahmini bilgilerini aldınız. İlaveten, her ne kadar bu iki havalimanına sık sık uçsanız da bunlara ait en son chartları gözden geçirmiş olduğunuzu farzedelim (hava limanında fiziki bir değişim olmuş olabileceği gibi prosedürlerde de farklılıklar olabileceğinden bu işlem mutlaka yapılır). Uçuş planı hazırladınız ve bölgesel FSS Uçuş Servis İstasyonunuza bunu bildirdiniz. Her ne kadar IFR uçuşlarda uçuş planı yapılması zorunlu ise de görerek şartlarda dahi bir uçuş planı yapılması her zaman için iyi bir şeydir. FSS ayrıca sizin için en son hava tahminini de verebilir.


Uçak başına geldiğinizde yapmanız gereken iş uçağınızın çevresinde dolaşarak görsel kontrol yapmaktır. Ancak, bundan önce ilk iş olarak park freninin çekili ve ateşlemenin kapalı olduğunu kontrol etmelisiniz. Yakıt tankları her zaman kontrol edilmeli ve su veya benzeri maddeler karışıp karışmadığına bakılmalıdır. Ayrıca daha da önemlisi yakıtın doğru tip yakıt olduğuna emin olun. Yağ seviyesi kontrol edildikten sonra motorda herhangi bir sızıntı olup olmadığına da bakılmalıdır. Kontrol yüzeylerinin hareketleri ve antenler kontrol edilir. İniş takımı ve lastikler gözden geçirilir. Uçağa girmeden önce PITOT TÜPÜ koruyucusu çıkartılır.


Kokpite girdiğinizde ilk iş frenleri basılı tutarak uçağın dışında kimse olmadığına emin olmaktır. Sonrasında "CLEAR" diye seslenerek motorunuzu çalıştırabilirsiniz.


Şimdi de LTBA Otomatik Terminal Bilgi Sistemi (ATIS) ni dinlemek üzere telsiz frekansınızı ayarlamanız gereklidir. Bu sistem orta ve büyük ölçekli havalimanlarında bulunur ve gelen-giden uçaklara bilgisi iletir. Sürekli yayın halindedir. 24 saatlik periyodda her bir yeni bilgi fonetik alfabenin bir harfi ile belirtilir ve geceyarısı ALPHA ile başlar. ATIS yayınları VHF (Çok Yüksek Frekans) kanalından olmaktadır.,


Bir ATIS yayınında aşağıdaki bilgiler mevcuttur:.


Havalimanı
"İstanbul Atatürk"


Rapor
"Information Echo"


Son güncelleme zamanı (Zulu veya GMT)

"1400 Zulu"(Zulu, Greenwich Mean Time demenin kısa metodu olup 1400 Zulu 1600 Lokal'e tekabül etmektedir)

Yerel Hava Durumu

" Ceiling 4900 broken (feet above MSL).....Visibility 9 miles in haze.....Temperature 69 degrees (Fahrenheit) (simulatör ayarınıza göre Celsius olarak da verebilir) .....Wind from the west, 5 knots gusting to 9.....Altimeter 29 point 97 (inches of mercury)"

Aktif Pist

"Runway in use for arrivals and departures is 36 " ('tthree-six' ('üç-dört') şeklinde söylenir...... pist işaretleri gerçek kuzeye göre derece şeklinde olup son sıfır atılmıştır)

Özel bilgiler (eğer varsa)

"Use caution while on the ground due to the presence of many construction vehicles on the field" (örneğimizde....meydan üzerindeki inşaat çalışmaları nedeniyle inşaat aletlerine dikkat edin)"

Nihai talimatlar

"On initial contact notify the controller you have Echo " (ilk rapor Alpha ile belirtilir ve takip eden her güncelleme bundan sonraki fonetik alfabe kodunu taşır - fonetik alfabe başka bir başlıkta mevcuttur )"

ATIS'ten yüzey rüzgarının yönü, kullanımdaki pist (active runway de denir) ve en önemlisi -eğer gelen bir uçak iseniz- yerel altimetre bilgisini alırsınız. Kalkıştaki uçaklar her zaman için altimetrelerini meydan irtifasına (MSL cinsinden) ayarlarlar.


Sonraki aşama ise daha önceden yapmış olduğunuz uçuş planına onay almaktır. Büyük havalimanlarında bunun için özel bir telsiz frekansı (Clearance Delivery -CD-) mevcuttur. Bu servis sadece ve sadece uçuş planınız ile ilgili talimatları size iletmekle yükümlüdür. Daha küçük havalimanlarında bu görev Yer Kontrole (GND) aittir, Kule bulunmayan meydanlarda ise Uçuş Servis İstasyonu (FSS-Flight Service Station) bu görevi yürütür. Normal olarak planlanan kalkış saatinden 10 dakika önce CD ile temasa geçilir.


Taksi esnasında uçağı burun tekeri kullanmak suretiyle yaw damper kontrol edilir. Dönüşlerde yaw damper'ın ters yönde çalışması izlenir ve düzelişi gözlenir.Manevralar için burun tekeri ve rudder kullanılır. Rudder kullanımı sadece çok az yön değiştirmelerde kullanılmalıdır. Tüm dönüşler yavaş hızda yapılmalıdır. İyi taksi teknikleri ile uçağa, personele zarar gelmesi önlenir ve yolcu konforunun maksimumda tutulması sağlanır.


Tüm dönüşlerde mümkün olan en geniş açı kullanılmalıdır. Minimum çaplı dönüşlerde istenmeyen yan yükleme oluşur ve lastik aşınması fazlalaşır.


Dönüş tamamlandığında, ve durmadan önce, burun tekeri ortaya getirilir ve uçak tam düzelene kadar ileri gidilir.


Idle durumlarda, uçak istenenden daha fazla hız kazanabilir. Hız azaltmak için ani frenleme yapmayınız. Uçağın hız kazanmasına izin verdikten sonra yavaş yavaş frenleyiniz ve gerekirse tekrarlayınız. Fasılalı frenleme soğutma işlemini çabuklaştırır.

Konuşma aşağı yukarı şu şekildedir :

"Clearance Delivery, this is Cessna 6697 (söylenişi six six nin-er seven), ready to copy."


CD ise aşağıdaki gibi cevap verecektir:


Çağrı adınız
"Cessna 6697"

Onay
"Cleared as filed"

Değişiklik talimatı
"Expect to hold at Bergo (Airway Intersection) due to the Air Show in progress at Çigli AFB"


Kalkış talimatları

"Turn to a heading of 340 (gerçek derece) after departure and maintain 3000 (feet MSL).....expect 9000 (feet MSL) 10 minutes after departure"

Transponder ID Kodu (4-haneli)
"Squawk 2755"Squawk (yani kaz vaklaması) terimi (Sorulduğunda, kendine has özel bir bip şeklinde sinyal göndererek uçağınızın kontrolör radarında belirlenmesini sağlar) 2. Dünya Savaşından kalma bir terim olup, yorgun bir Yngiliz kontrolörün bir kaz sürüsünü radarında görerek bombardımandan dönen B-17 filosu sanması neticesi ortaya çıktığına inanılmaktadır.

7700 uluslararası acil kodudur.
Bundan başka 4 adet daha özel durum kodu mevcuttur.
7600 ün anlamı telsiz/radyo arızasıdır ,
7500 ise uluslararası kaçırılma kodu olarak bilinir.
1200 ABD'de VFR uçuşlar için kullanılır 7000 ise Avrupa'da VFR uçuşlar için geçerli squawk kodudur.Kleransı aldıktan sonra bir yere not etmek her zaman için pozitif bir hareket olacaktır. Böylece CD ile tekrar görüşüp kleransı tekrarlatma gereği ortadan kalkar. Daha sonra READBACK diye tabir edilen ve kleransınızın kontrolöre tekrarı olan işleme geçilir:


"Cessna 6697....cleared as filed....expect to hold at the Bergo Intersection......take heading 340 degrees after take-off....... maintain 3000......expect 9000 in 10 minutes....squawking 2755."

Eğer doğru şekilde tekrar ettiyseniz CD size:

"Roger, Cessna 6697, good day, sir (veya ma'am, cinsiyetiniz ne ise)".

Bundan sonra transponderimizi (genellikle panelin sağ tarafında bulunur) 2755'e set ederiz. Motor çalışır durumda iken Yer Kontrol ile temasa geçip taksi talimatı alırız.

Burada altını çizmemiz gereken kısım VFR şartlarda uçan ve transponderi olan tüm uçaklar MUTLAKA 1200 kullanmalıdırlar

(Çevirenin notu: Hocamız Amerikan olduğu için böyle diyor olabilir ama zaten biz de hep 1200 vaklıyoruz). Bu şekilde sizi görebilen tüm kontrolörler VFR şartlarda uçtuğunuzu anlayacaklardır.


Yer Kontrol (Ground Control) kule içerisinde tüm havalimanını en iyi görebilen pozisyona sahiptir. Bazı büyük havalimanlarında Yer Kontrole ait kule dahi mevcuttur. Yer kontrol havalimanında yerde bulunan herşeyin hareketinden sorumludur ve buna arabalar, otobüsler, kamyonlar, bagaj araçları ve uçaklar dahildir.Burada tek istisna; Kontrol Kulesi aktif pist üzerindeki uçaklarda söz sahibidir.

Yer kontrol frekansları 121.60 Mhz (megahertz) ile 121.90 Mhz aralığındadır, ancak en çok kullanılan frekans da 121.90' dır. Şimdi 121.90 frekansını ayarlayıp önce dinleyin (her zaman için konuşmadan önce dinleriz ki bağlandığımız esnada başka biri konuşuyor mu bilelim!!! Yoksa diğer pilot size çok kızabilir) dinledikten sonra da konuşma şu şekilde gelişecektir ;

"Ground.....this is Cessna 6697.....ready to taxi with Echo"

(Hatırlarsanız ATIS talimatı Echo idi ve Yer Kontrolün temasa geçtiğiniz ilk kontrolör olduğunu hatyrlayın -CD kontrolör değildir- son olarak hatırlamanız gereken aktif pistimizdir.)

"Roger, Cessna 6697......cleared to taxi to the active (runway)" , Şeklinde bir cevap alırsınız. Bundan sonra onlara hareketinizi bildirmeye gerek yoktur, çünkü onlar sizi kuleden izliyor olacaklardır. En önemli şey ise taksi işaretlerini takip etmektir, yoksa ışıklandırmaya zarar verebileceğimiz gibi çamura falan saplanarak uçağa da zarar verebiliriz. Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da kocaman jet motorları tarafından emilmemek için büyük jetlerin geçişine öncelik vermektir. Eğer bulunduğunuz havalimanında iki adet kullanımda olan pist mevcutsa ve bunlardan birini geçmeniz gerekiyorsa durup yer kontrolden izin almanız gerekmektedir. Bu nedenle de taksirutlarda hemen durabilecek kadar yavaş ve diğer uçakların bize çarpmayacağı kadar hızlı seyretmemiz gerekmektedir. Eğer bu havalimanına yabancıysanız chartlardan faydalanmanız gereklidir. Eğer yolcunuz varsa havalimanı turundan memnun kalmayacaktır. Birçok büyük havalimanında taksirutlarda sokak levhalarına benzer işaret sistemleri yolunuzu bulmanıza yardımcı olurlar.


Aktif pistin rüzgar altı kısmına geldiğinizde (veya yer kontrolün size söylediği yerde) tamamen durarak kalkış çeklistinizi tamamlayın.


Şimdi iş uçmaya ve yola koyulmaya kaldı. Durduğunuz yerde gökyüzünü iyice görebildiğinizden emin olunuz. Birçok kereler dalgın kontrolörler inişteki bir uçaktan hemen önce veya bir Jumbo jetin hemen ardından kalkış izni verebilir. Bir Jumbo'nun hemen ardından piste çıkacak olan Cessna vortex nedeni ile rüzgara kapılmış bir yaprak gibi savrulabilir.

Unutmayınız ki uçağın ve yolcuların güvenliğinden siz sorumlu olduğunuz için kontrolörün vermiş olduğu talimat eğer emniyetli değil ise SAKIN YERİNE GETİRMEYİN.

Piste çıktığınız anda bir 737 nin üzerinize inmesi her iki uçak için de iyi olmayacaktır. Çeklisti tamamlayıp herşeyin emniyetli olduğuna kanaat getirince Kule ile temasa geçmelisiniz (yine önce dinliyor sonra konuşuyoruz),

"Tower.......Cessna 6697......ready for take-off."

Kule size aşağıdaki gibi bir cevap verecektir:"Cessna 6697.........Hold your position"(bekle diyor....muhtemelen inişte trafik mevcut veya başka bir nedenden dolayı piste çıkmak emniyetli değil)


"Cessna 6697........Taxi into position (on the active) and hold"


(piste çık ve bekle diyor.....muhtemelen kalkış yapan bir jetin ardından piste taksi yaptığımız için hala onun rüzgarı var, veya son yaklaşmada olan bir uçak öncesi piste çıkarıldınız ve çok kısa bir süre bekletiliyorsunuz...zaten uzun bekleyecek olsanız piste çıkartılmazdınız)


"Cessna 6697...........Cleared for take-off"
(işte beklenen müzik)


"Cessna 6697.............Cleared for take-off.....maintain runway heading until D7 IST"
(IST D7 mesafesine kadar pist istikametinde tırmanmamız istendi. Şunu unutmayın havalimanı çevresinde 5 nm çapında bir alan Kule yetkisindedir ve onların dediği olur.)Sonunda izin geldi ve bekletmeden harekete geçtiniz. Yer kontrol gibi kule de sizi izliyor olacağından bildirmenize gerek yoktur.

Düzenleme : TUAF-Tora

Linkback: https://www.turkishairforce.org/index.php?topic=3255.msg18345#msg18345
« Son Düzenleme: Şubat 15, 2015, 06:58:37 ÖS Gönderen: semihgorkem »
Çevrimdışı mert993

 • Yeni Üye
 • *
  • İleti: 33
  • Profili Görüntüle


Çevrimdışı RammsteinF1

 • Multi\Role Pilot
 • Kahraman Üye
 • *****
  • İleti: 2607
  • Profili Görüntüle
Yanıtla #2 : Nisan 11, 2009, 08:23:56 ÖS

Jetzt hast du Angst und ich bin soweit, Mein schwarzes Blut versaut dir das KleidÇevrimdışı Tora_

 • F-4 Phantom II
 • Kahraman Üye
 • *****
  • İleti: 2624
 • Yeep Yuup !
  • Profili Görüntüle
Yanıtla #3 : Nisan 11, 2009, 08:29:22 ÖS
Hayır ancak bu açıklama genel prosedür.  :ad:

Linkback: https://www.turkishairforce.org/index.php?topic=3255.msg18367#msg18367Çevrimdışı R-Danger

 • Kahraman Üye
 • *****
  • İleti: 1773
 • "Biz uçarken kuşlar yürür"
  • Profili Görüntüle
Yanıtla #4 : Nisan 11, 2009, 08:32:19 ÖS
bun isleme bire bir yapmak istiyorsan level-d 767  kullanacaksin onu bunu bilmem :ag:

bu arada tora tebrikler

Linkback: https://www.turkishairforce.org/index.php?topic=3255.msg18369#msg18369
« Son Düzenleme: Nisan 11, 2009, 09:57:31 ÖS Gönderen: 102-Danger »Çevrimdışı FatniL

 • T-38A Hastası
 • Kıdemli Üye
 • ****
  • İleti: 277
  • Profili Görüntüle
Yanıtla #5 : Nisan 11, 2009, 09:48:33 ÖSÇevrimdışı Kurt

 • Acemi Üye
 • **
  • İleti: 96
 • Söylesek tehsiri yok, Sussak gönül razı değil...
  • Profili Görüntüle
Yanıtla #6 : Nisan 12, 2009, 11:27:07 ÖÖ
çok güzel bi anlatım çok sag ol hocam

Linkback: https://www.turkishairforce.org/index.php?topic=3255.msg18395#msg18395Çevrimdışı delta25

 • Yeni Üye
 • *
  • İleti: 2
  • Profili Görüntüle
Yanıtla #7 : Nisan 17, 2009, 11:39:56 ÖS
HOCAM DERSLER İÇİN CANI GÖNÜLDEN TŞKKÜRLER


Linkback: https://www.turkishairforce.org/index.php?topic=3255.msg18945#msg18945Çevrimdışı MaRiAcHİ

 • Kıdemli Üye
 • ****
  • İleti: 341
  • Profili Görüntüle

Çevrimdışı abher

 • Yeni Üye
 • *
  • İleti: 2
  • Profili Görüntüle

Çevrimdışı FatniL

 • T-38A Hastası
 • Kıdemli Üye
 • ****
  • İleti: 277
  • Profili Görüntüle
Yanıtla #10 : Mayıs 14, 2009, 06:36:35 ÖSÇevrimdışı GabrieL

 • Kahraman Üye
 • *****
  • İleti: 560
 • Koca hestiy aya bedenem!!
  • Profili Görüntüle
Yanıtla #11 : Mayıs 14, 2009, 09:40:22 ÖS
tora mükemmel olmuş bu arada delta 25 ve ahber büyük harfle yazı yazmak yasaktır...

Linkback: https://www.turkishairforce.org/index.php?topic=3255.msg21245#msg21245Çevrimdışı gokselkesici

 • Yeni Üye
 • *
  • İleti: 1
  • Profili Görüntüle
Yanıtla #12 : Mayıs 28, 2009, 05:25:31 ÖSÇevrimdışı Tora_

 • F-4 Phantom II
 • Kahraman Üye
 • *****
  • İleti: 2624
 • Yeep Yuup !
  • Profili Görüntüle
Yanıtla #13 : Mayıs 28, 2009, 11:01:21 ÖS
Sakin hocam yavaş yavaş sindire sindire

Linkback: https://www.turkishairforce.org/index.php?topic=3255.msg22363#msg22363Çevrimdışı melquiades

 • Yeni Üye
 • *
  • İleti: 2
  • Profili Görüntüle
Yanıtla #14 : Haziran 09, 2009, 12:13:04 ÖÖ
mükemmel bir anlatım, sanki ben uçuyormuşum gibi heyecanlandım.

Linkback: https://www.turkishairforce.org/index.php?topic=3255.msg23634#msg23634Çevrimdışı qra51

 • Yeni Üye
 • *
  • İleti: 1
  • Profili Görüntüle
Yanıtla #15 : Haziran 26, 2009, 10:51:37 ÖS
Eline sağlık bende bu oyuna bayılıyorum kurcalayarak öğrendim ama yetersiz ing olduğundan kule irtbatını beceremiyorum.

Linkback: https://www.turkishairforce.org/index.php?topic=3255.msg25107#msg25107Çevrimdışı emir1767

 • Yeni Üye
 • *
  • İleti: 45
  • Profili Görüntüle
Yanıtla #16 : Eylül 04, 2009, 07:27:38 ÖÖ
Sağolasın kardeş çok yardımcı oldu bana bilgiler.Uçağa girerken bişeyler diyodu önüme geleni tıklıyordm şimdi anlıyorz en azından :)

Linkback: https://www.turkishairforce.org/index.php?topic=3255.msg28952#msg28952Çevrimdışı DR

 • Yeni Üye
 • *
  • İleti: 7
  • Profili Görüntüle

Çevrimdışı batuhan

 • Yeni Üye
 • *
  • İleti: 1
  • Profili Görüntüle

Çevrimdışı YaLNIz_YoLcU

 • YaLNIz_YoLcU
 • Yeni Üye
 • *
  • İleti: 27
 • Uçmak yaşamaktır....
  • Profili Görüntüle
Yanıtla #19 : Kasım 04, 2009, 08:22:11 ÖS
anlatımlar süper gerçekten güzel bir emek verilmiş harikasınız...

Linkback: https://www.turkishairforce.org/index.php?topic=3255.msg33082#msg33082Çevrimdışı darksoul

 • Yeni Üye
 • *
  • İleti: 1
  • Profili Görüntüle
Yanıtla #20 : Kasım 21, 2009, 02:50:22 ÖS
hocam gerçekten çok tesekkurler bilgiler çok faydalı

Linkback: https://www.turkishairforce.org/index.php?topic=3255.msg34543#msg34543Çevrimdışı redbull

 • Yeni Üye
 • *
  • İleti: 29
  • Profili Görüntüle
Yanıtla #21 : Kasım 15, 2011, 11:06:18 ÖÖ
Elinize sağlık  en fazla takılan anlaşılmayan bölüm bu kule uçak irtibatı fakat birde  örnek bir cesnna ile videolu bir kalkış izni ve havada kule ile temas gibi bu bilgileri pekiştirici görüntü ile anlatım yapma imkanımız varmı hocam? ::)

Linkback: https://www.turkishairforce.org/index.php?topic=3255.msg76375#msg76375Çevrimdışı KralTR

 • Yeni Üye
 • *
  • İleti: 13
  • Profili Görüntüle

Çevrimdışı celikerman

 • Yeni Üye
 • *
  • İleti: 2
  • Profili Görüntüle
Yanıtla #23 : Temmuz 13, 2018, 04:44:26 ÖÖ
Elinize sağlık, çok güzel bir paylaşım.

Linkback: https://www.turkishairforce.org/index.php?topic=3255.msg173285#msg173285