Ana Menü

Flight Simulator Dersleri - Ders 1 Temel Uçuş Eğitimi

Başlatan Tora_, Mart 16, 2009, 09:42:42 ÖS

« önceki - sonraki »

Orhunlu

#60
Aramıza hoş geldin Prot mesajını yeni gördüm linkdeki konu seni tatmin eder umarım You are not allowed to view links. Register or Login uçak cessna değil ama aletler aynı. Soru sormaya devam bu sayede bizde gelişiyoruz. Kazan, kazan taktiği! :)

Prot

çok teşekkürederim hoşbulduk :)sayın orhunlu zahmet edip hazırlamış oldugunuz bu muhteşem dersler ile min 2-3 hafta kazandırdınız.Hernekadar ingilizce cahili olmasamda işin içne teknik terimler girdigi için yabancı tutorialler bir zaman sonra çorbaya donuyor ve insanın şevki kırılıyor zaten işten arta kalan zamanlarda binbi zahmet istirahatımızdan fedakarlık edip kafa patlatıyoruz birde ogrenmede yabancı dil sıkıntısı hepten konudan uzaklaşmamıza neden oluyorduki tam siz bu linkleri gonderinceye kadar :) çak sagolun üstadım çok makbule geçti,size son bir sorum daha olucaktı 4.videoda ils frekenasını yakaladıktan sonra irtifayı 3500 ft ayarladıktan sonra uçak pisti karşıladıgında altimetre otomatik olarak mı düşüyor yoksa ondan sonrasını alçalmayı biz mi ayarlıyoruz?

Edit:sanırım yukarıdaki sorunun cevabını buldum.ILS frekansını girdikten sonra heading yakalanınca yaklaşma irtifasını vor indicatordaki yatay cizgiye gore ucaga manuel olarak gaz vererk/keserek paralelligi saglıyoruz buda demek oluyorki ils bize nekadar mesafede ne yükseklikte olmamız gerektiginide bildirmiş oluyor.Anladıgım bu yanlışım varsa düzeltin.ama anlamadıgım konu kırmızı ve mavi kollar sanırım biri yakıta karışan hava oranını digeride yakıt miktarını ayarlıyor diye tahmin ediyorum mavi kolla sürekli oynamanız'ın hıza bir etkisi varmıdır?

Orhunlu

Appr düğmesine bastıktan sonra ils sinyali yakalandığında (alındığında demiyorum buna dikkat) uçağı sinyalin geldiği tarafa döndürüyor glaid slop işini maalesef kendimiz yapıyoruz bu uçakta gazı azaltıp çoğaltarak (cessnada da öyle sanırım tabii modeline göre yenilikler yapılıyor), iğne yukarıda ise aşağıda kalmışızdır hafif gaz verip uçağı yükseltiyoruz iğne aşağıda ise yukarıda kalmışızdır gazı hafif azaltıyoruz uçak aşağı iniyor biraz, bu şekilde iğneleri cross vaziyette tutmaya çalışıyoruz. siyah topuzlu kol gaz kolu, mavi topuzlu kol pervane açısını ayarlıyan kol havayı vidalama açısını ayarlıyor, kırmızı topuzlu kol motora giden hava miktarını ayarlıyor. Yükselince yarıya çekiyorsun stabil uçuyor uçak. Bende tam anlamış değilim belki de tam simule edilmemiştir bunlar.

Prot

anladım teşekkürederim.Son bir soru daha umarım kızmıyorsunuzdur :) şimdi benim uçagım sizin derslerinizdeki uçak olmadıgından heading degerlerini ayarlayamadım.en son 737 dersini izlerken hdg degerlerini course alanına giriyoruz demiştiniz bu ufak cessnalardaki radiodaki course alanına girdigimizde aynı şeymi oluyor?

Orhunlu

 Radyoda com kısmına tower frekansı, nav kısmına vor eğer varsa ils frekansını giriyoruz course değerini hsi de soldaki düğme ile giriyoruz ndb frekansını adf ye giriyoruz. Araçlardaki cihazlar üç aşağı beş yukarı aynıdır en azından işletme mantığı aynıdır, tabii değişik sistemlerde var.
Kızmak ne kelime! Yerinde soru olduktan sonra cevaplamak zevk olur benim için.

Proteptam


srt

Burada yazılan şeyleri bir kerede okuyup anlamak mümkün değildir bir kaç defa okunması lazım  (en azından benim için öyle) . Bu bilgileri bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim.

PilotSamet

Bu bilgiler pilot olmak isteyenlere çok faydalı olacaktır.Saolun Hocam çok yararlı bir konu  :)

hedefonkasemihgörkem

forumun düzenliliğinin sağlanabilmesi için üzerinden +120 gün geçmiş konuları gündeme getirmeyelim lütfen.