Ana Menü

Flight Simulator ATC Konuşmaları ve IFR Uçuş Planlama

Başlatan semihgörkem, Şubat 15, 2015, 06:10:10 ÖS

« önceki - sonraki »

semihgörkem

ATC konuşmaları ve IFR uçuş ile ilgili bilmeniz gereken EN TEMEL şeyler aşağıda mevcuttur.Karışık olmaması için sadece temel olarak bilinmesi gereken şeyleri anlattık.

Atc ile konuşup pratik yapmak için en iyi yöntem flight planer dan kendinize IFR bir uçuş oluşturmak.Biraz ingilizce bilginiz varsa hiç zorlanmazsınız.

1)Free Flight bölümünden,IFR bir uçuş oluşturun başlama noktası olarak gate'den başlamanızı öneririm uçuş başladığında é tuşuna basarak ATC menüsünü açın ve Tower ile bağlantıya geçin, frekanslar otomatik olarak ayarlanacaktır.

2) Request İFR clearance diyerek İFR uçuş talep edin.
3)Kule size uçuş hakkında bazı bilgiler okuduktan sonra bilgileri teyit etmek için READ BACK diyerek kuleye geri okuyorsunuz.
4)Uçuş bilgileri teyit edildikten sonra "request taxi" diyerek taxi izni talep ediyorsunuz kuleden kule size hangi pistten takeoff yapıcağınızı söyledikten sonra "acknowledge taxi clearence" diyerek taxi bilgilerinin alındığını teyit ediyorsunuz.
5)Turn on progressive taxi diyerek hangi yolları kullanarak pist başına gideceğinizi göre bilirsiniz.
6)Taxi yapıp pist başına geldikten sonra request takeoff clearence diyerek kuleden izin alıyorsunuz
7)kuleden cleared for takeoff komutu geldikten sonra pistte koşturmaya başlaya bilirsiniz.
8)Take off yaptıktan sonra kule sizi başka bir istasyona aktaracaktır ATC menüsünden belirtilen kule istasyonu ile bağlantı kurmanız gerek.
9)Bağlantı kurduktan sonra kontrolör size bazı bilgiler okuyacak pistte göre konumunuz uçmanız gereken yükseklik  gibi örneğin FL230 veya eğer sayı küçükse direkt olarak yüksekliğide okuya bilir.(Fligh Level 23.000 feet) hangi piste landing yapıcaksınız gibi yönlendirmeler  verecek ve o yönlendirmeler doğrultusunda size pisti karşılattıracak.

Eğer landing yapıcağınız pisti değiştirmek isterseniz select another runway diyerek inmek istediğiniz pisti kuleden talep edebilirsiniz.Kule size genelde visual landing için değerler verir yani ILS kullanmadan görerek inmeniz için eğer ILS kullanmak isterseniz ILS tertibatı bulunan pir pist ve select another approach diyerek ILS yaklaşma talep etmeniz gerek.

Eğer herhangi bir acil durumda mevcut havalimanı yerine farklı bir havalimanına iniş yapmak isterseniz ATC'den Select a New IFR destination diyerek karşınıza gelen pencereden farklı bir havalimanı seçin kontrolör size o havalimanına göre yeni değerler verecektir.

10)Pisti karşılamanıza yaklaşık 10 mil kala kule size runway'ı görsel olarak görüp görmediğinizi teyit etmenizi isteyecek Report runway in Sight diyerek rapor etmeniz gerek.

11) Kule size  cleared to land dedikten sonra iniş izni sizin demektir inişinizi yapıp pistte teker koyduktan sonra contack ground diyerek yer hizmetlerinden park yerine taxi için izin isteyip uçuşunuzu sonlandırın

114-Ghost

:) +1 Amatörler için iyi bir başlangıç adımı taşır çünkü ing. bilmedikleri için söylenenleri anlayamıryorlar.
Guests are not allowed to view images in posts, please You are not allowed to view links. Register or Login or You are not allowed to view links. Register or Login

arrow

#2
Çok yararlı bilgiler elinize sağlık hocam  teşekkür ederiz. 1+ verildi.

ulasilamayan


celikerman