Ana Menü

Uçaklarda bulunan formasyon ışıkları

Başlatan Emir6767, Mart 14, 2023, 01:27:00 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Emir6767

Arkadaşlar iyi uçuşlar merakımdan soruyorum F-35,F-4,F-14 gibi uçaklarda formasyon ışıkları diye ışıklar var bu ışıklar hakkında internette açıklayıcı bir bilgiye ulaşamadım ne işe yaradığı konusunda bilgisi olan varsa benimle paylaşabilirmi ? Teşekkürler.

Bahsettiğim ışıkların fotoğrafı :

You are not allowed to view links. Register or Login

(Arkadaşlar konu Falcon BMS ile ilgili değil soruyu forumda hangi konu başlığı altında paylaşacağımı bilemedim kusura bakmayın teşekkürler)

113-Hunter

Görseldeki uçaklar deniz kuvvetleri için geçerli. Zaten belirtmiş olduğun modellerin çoğunluğu deniz kuvvetleri için üretilen uçaklar. Hava kuvvetleri ve deniz kuvvetleri uçaklarının arasında yapısal çok büyük farklılar mevcut. Bunlar sadece yapısal değişiklikler değil (Gövde farklılıkşarı, boyama, iniş takımları, kanat tipi vs.) kokpit içi farklılıklar, uçuş ensturmanları ve uçuş bilgisayarlarına kadar farklılık mevcut. Genel havacılık için geçerli olan; gerek sivil havacılık gerek askeri havacılıkta benzer kullanılan pozisyon ışıkları dışında uçağın belirli bölgelerinde şeritler mevcuttur. Formasyon uçuşu incin kara havacılığında bulanan sistem ile aynı sistem kullanılıyor. Bu şeritlerin amacı uçağın yakınlık-uzaklık veya yukarı-aşağı gibi pozisyonu ile ilgili detayları bize bildirir. Tıpkı tanker uçağının altında yer alan ışıklar gibi düşünebiliriz. Muhtemelen iniş ve kalkış için güvertede sorumlu personellerin referans aldığı bir sistem diye düşünüyorum.
You are not allowed to view links. Register or Login or You are not allowed to view links. Register or Login

Emir6767