Voiceattack (sesli komut)

Başlatan Aday-Hunter, Nisan 07, 2021, 08:43:07 ÖS

« önceki - sonraki »

kufu

Nisan 23, 2021, 05:17:19 ÖS #15 Son düzenlenme: Nisan 23, 2021, 07:11:33 ÖS kufu
Merhaba,

Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. Evet ben de gerçek hayatta, savaş uçaklarındaki kullanımı açısından zorlukların farkındayım.
Aslında F-16 derken, bizim kullanmakta olduklarımızı kastetmiştim. Sanırım biraz eksik ifadeledim.
Asıl yapmak istediğim şey, VR gözlüğü bir çeşit kask gibi düşünmek, sonra da bir çok şeyi, sesli komutla halledebilmek şeklinde.
Tetiği çekme konusunda haklısınız. Hatta Chaff/Flare gibi otomatik cevap verebilen sistemlerde de gereği yok. Ama mesela, tetiği çekmeden önce, silah sistemini, tabi hangisini istiyorsanız, tek bir komutla hazır hale getirme gibi işlemlerde bayağı faydası olabilir.
İlk denemelerimin sonucu olarak tekrar ifadeliyorum; Kokpite girince: Canopy (Kanopiyi kapat / Kilitle), Energy (Main power on), Park (Parking Brake), Fuel (JFS Start2), Gear One (NWS on) ve devamı gibi gibi basit ve özlü komutlarla, sadece sözel olarak uçağı, uçuşa hazır hale getiriveriyorsunuz. Üstelik komutlarınız, yanlışlık yapılmaması adına geri tekrar da ediliyor. İstediğim, bunu olabildiğince detaylamak.
Tabi ilke olarak da kullanma zevkini tamamen bir sözel programa devretmek gibi bir niyetim de yok. Ayrıca seçime de kalmış bir şekilde, istediğiniz an programı devre dışı da bırakıveriyorsunuz.
Ama yukarıdaki örnek, kullanan kişiyi, cihazla daha farklı bir ilişkiye sokan bir etkinlikte kullanımı içermesi ve her adımıyla da Türkçe olması açısından çok ama çok ilgimi çekti. O tür bir programlamanın detaylarını öğrenmek isterdim....

Video konusuna gelince, acelemiz yok. İnsanın en büyük engeli aslında kendisidir. Hassasiyetinizi anlıyorum ve takdirle karşılıyorum ama çok abartmamakta da fayda var. Çünkü bu sefer de yolunuzu kesecektir. O yüzden siz yeter ki yılmayın, biz bekleriz.

Bu arada belki görülmüş olabilir ama yine de ben Türkçe anlatımlı bir programlama örneği koyayım belki faydası olabilir. 

Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın


Saygılarımla,

Aday-Hunter

Ben tamamen yanlış anlamışım. Real olarak bazı şeyleri düşünmüşüm... :-[ Tabi ki Vr sisteminde bu daha rahat olacaktır. Maske yok G yok gibi gibi... Gerçek ölüm tehdidi veya bayrak, millet, ordu temsili yok. Bu bağlamda baskı ve stres yok....
Videolara gelince youtube üzerinden galiba tüm voiceattack yerli ve yabancı olmak üzere izledim. Fakat sizin bu paylaştığınız yandex ile alakalı kısmı ilk defa gördüm. Ve bu kadar soft bir ses hiç bir Text to speech yapısında görmedim. Gerçekten feedback ler, vurgu içeren ses tonuyla söyleniyor. Türkçe tercihe bağlı olduğunu düşünüyorum. Çünkü havacılık bilindiği gibi İngilizce terimler ile kullanılmakta. Diğer bir tabirle "plaza dili" gibi havacılık dilinin olduğunu düşünüyorum. Bu mantıkla eğer ben ATC komutlarını yenileye bilecek olursam yine bu ses tonlama ve vurgular doğrultusunda İngilizce olanı tercih ederim. Kendi adıma konuşayım. Amacım biraz daha var olan gerçekçiliğe yaklaşmak olduğu için.

Şu an son formatı editlemekteyim abone ol vs. onları ekliyorum. Kelime aralarında bulunan espasları düzenliyorum. yarın yada pazar sadece program komut girme kısmıyla alakalı bir şeyler paylaşacağım. Kendi paylaşımıma neden bu kadar önem verdiğimi de açıklayayım; çünkü içimizden birinin bu konuda ilk adımı çok farklı olacak. TSHKK platformunu ben çok önemsiyorum. Üye veya üye dışı askeri havacılık konusunda tek yerli kaynak burası. Bu sebepten belki bir konuda fitili ateşleyen birisi olmak guru verici diye düşünüyorum. Ki bu konu bence çok değerli. Bu gün değil ancak ilerleyen dönemlerde bir takım oyunlarda kendi bünyesinde sesli komut gelecek. Bunu buraya yazdım aha şahidimsiniz.

Aday-Hunter

Selamlar en sonunda yüklemeyi becerdim şimdilik bu kadar kısmını hazırladım ve yükledim. VoiceAttack Ayarları-Profil oluşturma-Profil Ayarları-Komut Oluşturma-Komut Ayarları-Komut Düzenleme-Ses Ekleme-Komut İle Dinlemeyi Açma/Kapama-Loop Oluşturma- Komut İle Loop ve Komut Durdurma gibi temel özelliklerden söz ettim. Sonuçta eğitmen youtuber falan değilim elimden geldiğince anlattım.

Henüz SİM üzerinde test hazırlamadım. Komutları biraz elden geçiyorum daha sonra onu da paylaşacağım. Umarım işe yarar bir şey olur. Youtube hesabı olanlar takibe alırsa sevinirim. Eşe dosta rezil olmayalım :D Bari 3-5 arkadaşı da olsa takiplemiş desinler.

Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın

112-Ripper

Eline sağlık. Güzel anlatım olmuş.


"Devrimi, başlatan tamamlayacaktır."
Ne mutlu Türküm diyene!

kufu

Harika olmuş. Ayrıntılar çok güzel.
Emeğinize sağlık.

BITING WOLF abonesi oldum.

Saygılarımla,

Aday-Hunter

Selamlar öncelikle değerli yorumlarınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim. Part 2 de tamamlandı. VoiceAttack macerası tamamlanmış oldu. Bu video da yapmış olduğum komutlarım sim üzerinde testini görebilirsiniz. Videoda söz ettiğim gibi kendi hazırladığım profili açıklamalarda paylaştım. Ayrıca kullandığım sesleri de aynı linkin içerisine ekledim. Olurda yapmak istersiniz sesleri buradan tekrar yükleyerek yapabilirsiniz.

Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın

Cixed

Youtube kanalınızda paylaşın hocam bizler beğenip abone oluruz :)

Aday-Hunter

Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın
Youtube kanalınızda paylaşın hocam bizler beğenip abone oluruz :)

Üstteki videodan ulaşabilirsin aslında. Bu arada teşekkür ederim.

kufu


Merhaba

Öncelikle ve tekrar ellerinize sağlık.

Benim düğme ve butonlarla ilgili bir sorum olacak.
Doğru anlamış mıyım bilemiyorum ama kumanda edilmek istenen (düğme, buton vb) noktaya/yere, tabi eğer yoksa, önce bir tuş atamak ve sonradan da bunu Voiceattack la sesle kullanılabilir hale getirmek gerekiyor. Ve tuş gereksinimi de o oranda artıyor. Sizin de bildiğiniz gibi, bunu kısmen tuş kombinasyonlarıyla çözmenin yanısıra, joystick ve throttle üstündeki tuşlardan da  yararlanarak, biraz daha pratikleştirmek de mümkün.
Sorum şu: Pov haricindeki joystick + Thorottle tuşlarını da  Voiceattack ın görmesini sağlayabildiniz mi, acaba?


Aday-Hunter

Mayıs 04, 2021, 06:19:06 ÖS #24 Son düzenlenme: Mayıs 04, 2021, 06:23:13 ÖS alfistaaykut
Tabiki "When I Say" kısmı yerine joystick tuşu veya tuşları kullanabilirsiniz. Voiceattack ayarlar kısmında joysticks ayarları var. Oradan istediğiniz tuşu ekleyebiliyorsunuz. Veya sizin söylediğiniz bir şeyde klavye tuşu yerine joystick tuşuna basmasını istediniz. Bunu da yine sequence kısmının sağ tarafında yer alan "key press" butonundan yapabiliyorsunuz. Tabi Joystick te o tuşun bir işleme atanmış olması lazım. İsterseniz çoklu kombinasyonda yapabilirsiniz. Veya hem joystick hem klavye tuşuna kombinasyonlu bir şekilde yapabilirsiniz.
Örneğin Sim Control ayarlarında iniş takımlarını açmak için "CTRL + Joy buton 5" yaptınız, voiceattack içerisinde komutu oluştururken "key press" kısmından bunu ayarlayabiliyorsunuz.

Zaten benim dinlemeyi açıp-kapamaya atadığım tuş throtle üzerindeki bir tuş  ;D .

kufu

Mayıs 04, 2021, 07:47:41 ÖS #25 Son düzenlenme: Mayıs 04, 2021, 07:55:00 ÖS kufu


İki videonuzu da indirdim.
Tabi yine siz bilirsiniz ama eğer bir video daha yapmaya niyetiniz olursa, joystick konusuna da yer vermenizin iyi olacağı kanısındayım.
Bu kadar işlevsel ve bu kadar ekonomik olan bu programdan haberim olması ve onu kullanma konularında simülatörüme çok katkınız oldu.
Her şey için çok teşekkürler ediyorum. Emeklerinize sağlık.

Saygılarımla.

Aday-Hunter

Ben teşekkür ederim. Voiceattack için tekrar bir video paylaşmam ancak kendi kullandığım ekipman ve kombinasyonlarla alakalı voiceattack için değindiğim noktalar olur. Zaten görüldüğü üzere basit anlaşılır bir program. Tabi detaylandırılabilir çünkü içinde if-else bir çok terim var. Aslında bu kısımda c+ python gibi kodlama programlarının yazım dillerini text yoluyla değil de voiceattack bünyesinde arayüz ile komut içeriğinde uygulanması gibi şeyler dahi mevcut. Tabi benim çok anladığım kafamın bastığı işler değil. Temel noktada işimizi görecek kadar bir şeyler anlatmaya çalıştım. Kullandığım kadarıyla bana yeterli geliyor. Hani belki bir şekilde onları da öğrenirsem onları da anlatabileceğim part 3 detaylı işleyiş olabilir.

Powered by EzPortal