Ana Menü

iniş yaparken frenlerin yetersiz olması. ve pist mesafesini yetirememe

Başlatan ahmetbeken, Mart 05, 2024, 06:19:13 ÖS

« önceki - sonraki »

ahmetbeken

1 - 4.37 oynuyorum. uçağı pistin en başında teker koyarak başlıyorum daha sonra hemen frenlemeye başlıyorum ama pistten çıktıktan sonra anca duruyor. paraşüt açmayı yeni öğrendim ama o da pek fayda etmedi. Fren ayarlaması vs yapabileceğimiz bir şey var mı?

2 - bu sorunun hızdan kaynaklanma olasılığı da var sanırım. genelde 170-180 knot civarında teker koyuyorum daha altıyla yaklaşmaya başladığımda uçak düşüyor. İniş konusunda yaklaşma açısı, hızı vs hakkında prosedürler varsa yardımcı olabilir misiniz?

113-Hunter

Falcon'da DCS'de olduğu gibi kmlerce pist yok malesef :) DCS de neredeyse fren yapmaya ihtiyaç duymadan pist souna kadar durabilirsiniz. Bu ölçeklendirme farkları başka konunun tartışması.

Her uçağın yaklaşma açısı farklıdır. F16 da AOA 11-15 derece aralığı diye biliyorum. Hız azaldıkça hücum açısı artar. İniş hızı yüke göre değişiklik gösterir (Stores Config CAT-I veya CAT-III için uyarı alıp almadığınıza dikkat edin. Uçuş bilgisayarı uçuş yüzeylerinde tepkileri değiştiriyor. F16 yüke bağlı olarak ortalama  130-198 Knot aralığında İniş-Kalkış gerçekleştirebilir.) Hava frenlerini açmayı unutmayın. 250 Knot üzeri iniş takımlarını açmayın. Teker koyar koymaz gaz kolunu idle yapmayı unutmayın. Teker koyduktan sonra 100-110 knot'a kadar burun tekerini yere koymayın ve nazikçe ve ağır ağır ön tekeri yere koymaya çalışın. Böylelikle gövde ile ayrodinamik fren yapmış olacaksınız. Daha sonra burun tekerini yere koyarak frenleyebilirsiniz. İniş sonrası 50 knot üzerinde NWS açmayın, kırma riskiniz var ( O an olmasa bile park ederken ön tekerin kırıldığını görmüşlüğüm var). Yüksek hızlarda frenlemek frenlerin aşırı ısınmasına neden oluyor ve görevini yerine getiremiyor. kendimce iniş çalışmaları yaparken tek uçuşta 2. inişten sonra frenlerin hiç çalışmadığını görmüştüm. Bu yüzden 100 Knot civarı burunu yere koyup frenlemeye başlayın.
Yukarıda yazdığım gibi 1- Stores Config Check 2- İniş esnasında hava frenlerinin açık olması 3- Touchdown olur olmaz idle 4- 100 knot'a kadar gövde freni 5-Burnu yavaşça ezerek ön teker koyma ve frenleme...
You are not allowed to view links. Register or Login or You are not allowed to view links. Register or Login