FALCON BMS 4.35 IFF SORUNU

Başlatan Emir6767, Nisan 25, 2022, 11:19:38 ÖS

« önceki - sonraki »

Emir6767

Arkadaşlar herkese merhabalar,iyi uçuşlar.F-16 uçağımı çalıştırdıktan sonra IFF panelini normale getirince ana hata panelinde IFF hatası alıyorum sizce sorun ne olabilir yada ana hata panelinden nasıl kaybedebilirim ?İlgilenen herkese teşekkürler,iyi uçuşlar.

similasyon: BMS 4.35

Aday-Hunter

Rampstart sonrası MFD de test ekranına gelip yukarıda CLR var basarsan hataları temizler. Fakat farklı bir sorun yüzünden hata alınırsa tekrar hata penelinde yanacaktır.

Emir6767

#2
MERHABALAR BU DEDİĞNİZİ AZ ÖNCE DENEDİM AVIONICS FAULT HATASI KAYBOLUYOR AMA IFF HATASI KAYBOLMUYOR IFF PANELINDEKİ DÖNMELİ TUŞU NORM YADA STBY A GETİRİNCE BU HATA OLUŞUYOR.

İçeriği görebilmek için üye girişi yapın veya sitemize kayıt olun.

BU GÖRSELDEKİ İLK TUŞ.

Aday-Hunter

Start yaparken bir Hata yapıyor olmalısın. Data Cartiges (DTE) yükledin mi ?

Aday-Hunter

Muhtemelen sorun IFF bilgilerinde. Görev ekranındayken TAKEOFF butonuna basmadan önce sağ tarafta Data Cartiges butonu var. Oradan Comm sekmesinden " Comm plan" butonuna basın ardından IFF sekmesinde "IFF Plan" sekmesine basın ve "SAVE" butonuna tıklayın. Pencerenin sol alt tarafında "saved ok" yazısını gördükten sonra tamam diyip TAKEOFF verebilirsiniz. Daha sonra motor çalışması ve gerekli prosedürleri yerine getirip, Avionics leri açıp, sonra MFD de "DTE" sayfasına girip yukarıda "load" bulunur. Data kartuşu uçuş bilgisayarına yükler. 5-10 saniye zaman alacaktır. Daha sonra oluşan hataları "Test" sayfasından temizleyebilirsin. Büyük ihtimalle IFF bilgileri girilmediği için diğer hatalar gidiyor fakat IFF hatası almaya devam ediyorsunuz.

Aday-Bürküt

Selamlar,

Altta "IFF" ışığı hatası bilgisi yeralmakta. Oyun klasörü içindeki "TO-BMS1F-16CM-1" pdf'inde yazıyor.

The IFF caution light illuminates whenever there is a condition to prevent Mode 4 operation: IFF in standby; Mode 4 disabled; Mode 4 keys zeroed, RF switch in SILENT. The IFF caution light will also illuminate briefly whenever your IFF is unable to answer a Mode 4 query. Depending on your IFF settings an audio cue may also sound at the same time. This caution light does not trigger a MASTER CAUTION light.

Hocalarımın dediği gibi muhtemelen 3d ekranına geçmeden önce (takeoff, ramp start vs) data cartige yüklemiyorsunuz. Yani Comms, comms plan, iff, iff plan yapmadan uçuşa geçtiğiniz için IFF bilgileri uçağa yüklenmiyor ve dolayısıyla sorgulara cevap veremiyor.

Bir de 3d ekranda datacartige load etmeden önce iff norm yaparsanız da problem olabiliyor. İnternette takeoff dan sonra iff norm yapın diye okumuştum.

Aday-Hunter

Aslında 4.36 ile bir çok detay eklendiği için yeni videolar yapmak lazım. Mevcut TSHKK video ve dökümanların çoğu 4.32 ve 4.34. Bir kısmı geçerliliğini koruyor tabi ama ufak detayların eklenmesi yeni başlayanların kafasını karıştırıyor. Uzun zamandır vakit bulamıyorum ama çok detaylı rampstart, temel bilgiler, bir takım mühimmatlar ile ilgili video serisi yapmayı istiyorum. Bu Eğitim dökümanları ile ilgili sil baştan çalışma hazırlamayı kaptan ile konuşmuştuk. Dökümanlar farklı filo ve yapılanmalar tarafından çalındığı için dolayısıyla her forum kullanıcısı ulaşamayacak. Ancak video da böyle sorunlar yaşamayız. Yeni başlayanlar için güzel rehber olur.

Emir6767

#7
Alıntı yapılan: Aday-Hunter - Nisan 26, 2022, 02:08:58 ÖÖMuhtemelen sorun IFF bilgilerinde. Görev ekranındayken TAKEOFF butonuna basmadan önce sağ tarafta Data Cartiges butonu var. Oradan Comm sekmesinden " Comm plan" butonuna basın ardından IFF sekmesinde "IFF Plan" sekmesine basın ve "SAVE" butonuna tıklayın. Pencerenin sol alt tarafında "saved ok" yazısını gördükten sonra tamam diyip TAKEOFF verebilirsiniz. Daha sonra motor çalışması ve gerekli prosedürleri yerine getirip, Avionics leri açıp, sonra MFD de "DTE" sayfasına girip yukarıda "load" bulunur. Data kartuşu uçuş bilgisayarına yükler. 5-10 saniye zaman alacaktır. Daha sonra oluşan hataları "Test" sayfasından temizleyebilirsin. Büyük ihtimalle IFF bilgileri girilmediği için diğer hatalar gidiyor fakat IFF hatası almaya devam ediyorsunuz.

Evet sorun buymuş dediğinizi yaptım artık ıff hatası vermiyor ilgilenen herkese çok teşekkür ederim.İyi uçuşlar!

Benzer Başlıklar (5)

Powered by EzPortal