AGM 88 HARM

Başlatan Cixed, Temmuz 18, 2021, 11:20:47 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Cixed

Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın
Değerli hocalarım sizden bir konuda yardım istiyorum .Hazırladığım bir SEAD görevinde sa-3 ve sa-2 tehdit sınırları başta sarı iken sonradan kırmızıya döndü .HARM atışını yaptıktan kısa bir süre sonra sarıdan kırmızıya döndü daha imha edilmemişti .Bu renk değişimi hedefin imha edildiğini mi gösteriyor yoksa füzenin kendi radarını aktive edip o sa ya yöneldiğini mi orasını anlamadım Tabi aklıma sa nın menzili içine girdiğimi de getirdim ama sa dan bana füze atışı gelmedi garipsedim.Bir de had ekranında bir tane sa3 kilit attım ve atışımı yaptım .Kilidi kırıp hemen başka bir sa yönebilir miyim yoksa imha edilene kadar kilidi kırmadan beklemem mi gerek ?

eilisttraee

Selamlar,

Yanlış bilmiyorsam "Preplanned Threat" (PPT) çemberlerinin kırmızı olmasının sebebi tehdit çemberinin içine girdiğinizi gösterir. 2d alanda belirlendiği için SAM hedefinin vurulup vurulmadığını size göstermez. Tehdit ortadan kaldırılsa dahi bu çember orda kalmaya devam eder. Sizin SAM'i vurup vurmadığınızı "HAD" ekranından anlayabilirsiniz. PGM1'e kadar indirdiğiniz tehditlerin "HAD" ekranındaki renkleri yeşil olursa hedefin (ya da radarın) yokedildiğini gösterir.

Hedefi Had ekranında belirledikten sonra STRPT belirleyerek atış yaptıktan sonra füzeyi beslemenize gerek yok. İkinci hedef için STRPT belirleyerek ikinci atışı da yapabilirsiniz.

Cixed

Teşekkür ederim ilgilendiğiniz için aslında HSD ekranında SA imha edildikten sonra çember kalksa keşke özellikle çoklu hava savunma sistemlerinde kafa karışıklığı yaratmaz mı örnek siz hedefi imha etmişsiniz ama ekranda hala tehdit çemberi gözüküyor bir sürü bunun gibi

Aday-Hunter

Data kartuş ile ile ilgili. Yani oraya girilen bilgi uçağın bilgisayar sistemine yükleniyor. Kaldı ki biz savunma sisteminin tamamını yok etmedik. Sadece radarını vuruyoruz. Yani fırlatma bataryaları ve diğer alçak uçuş için önleyici sistemler hala bölgede bulunmakta. Bu durumda çemberin kalkması doğru olmayabilir. Belki yeni nesil uçaklarda bu veriler üzerinde detaylı değişiklik yapmak mümkündür. F16 da mümkün değil.

eilisttraee

Hunter hocamın dediği gibi, Harm atışı yapıldığı için biz sadece radarı vurmuş oluyoruz aslında. Radarı da başarı ile vurup vurmadığımızı ise HAD ekranından görebiliriz veya yeterince yakınsak TGP ile de görebiliriz. Tehdit çemberini 2d ekranda çizdiğimiz için aslında bir nevi "Kneeboard"daki harita üzerine not alıyoruz gibi düşünebilirsiniz. Dolayısıyla HSD'deki tüm çizdiklerimiz (PPT, Lines vs.) tamamen not amaçlı. Hepsi bizi uyarmak için. Çoklu hava savunma sistemleri tehdit çember uzunlukları farklı olduğu için HSD üzerinde biraz daha kolay ayırt edilebiliyor.

111-Ghost

Dün, 08:48:48 ÖÖ #5 Son düzenlenme: Dün, 11:28:14 ÖS 111-Ghost
Tehtid çemberleri sizin ilgili radarın kapsam alanına girdiğinizi bildirir ve bu noktada önemlidir. Kapsam alanı içindeyken kırmızı, dışındayken sarıdır ve kaldırılması gibi bir durum yoktur. Sonuçta bu bir sim yazılımı herşey bu kadar basit olmamakta seed görevinde her zaman çember içinde olsanız atış olacak diye birşey yok ama olurda aniden kilit ya da atış uyarısı alıp vurulursanız şaşırmayın. Önleminizi almanız gerek ya da seed ekibinden bölgenin temiz olduğunu, radar ların imha edildiğini alarak bölgeye girin.

112-Ripper

Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş YapınTeşekkür ederim ilgilendiğiniz için aslında HSD ekranında SA imha edildikten sonra çember kalksa keşke özellikle çoklu hava savunma sistemlerinde kafa karışıklığı yaratmaz mı örnek siz hedefi imha etmişsiniz ama ekranda hala tehdit çemberi gözüküyor bir sürü bunun gibi

Keşke hayat bu kadar kolay olsa ama değil. Hiçbir zaman ne tam çemberin olduğu yerde ilgili SAM sisteminin bulunduğuna emin olabilirsin, ne de yaptığın atışın başarılı olduğundan emin olabilirsin. Tüm bu bilgilerin doğruluk seviyesini belirlemek pilot olarak senin sorumluluğunda. Eğer çemberin olduğu yerde SAM olduğunu düşünüyorsan oraya çemberi SEN koyarsın. Eğer atış yaptığında vurduğunu düşünüyorsan koyduğun çemberi de geri SEN kaldırırsın. Maalesef bu konuda uçağın yapabileceği bir şey yok.

Not: Çemberi kapatmak için kursörü üzerine getirip TMS down (kilit kırma) tuşuna basman lazım.


"Devrimi, başlatan tamamlayacaktır."
Ne mutlu Türküm diyene!

Powered by EzPortal