A-G Mühimmat ve Rüzgar İlişkisi

Başlatan Cixed, Temmuz 14, 2021, 01:31:11 ÖS

« önceki - sonraki »

Cixed

Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın
Değerli hocalarım benim aklıma takılan bir konu var .Örneklem olarak 150 başta bir hedefe Gbu-12 atıcam rüzgar 0 knot normal dikey nişangah (adını tam bilmiyorum HUD ekranını ikiye bölen dik doğru parçası) ayarlıyorum ve atışımı yapıyorum peki rüzgar 240 baştan veya 60 baştan 24 knot hızla esse yine aynı şekilde nişangah hedeflemesini yaptığımızda hedefi tam vuracak mı yani sonuçta GBU mühimmatları serbest düşme süzülerek hedefe gidiyor bir itki motoru yok rüzgar sapmasını nasıl hesaplıyoruz bu tür atışlarda aynı şekilde mk20 mk82-83-84 blu 107 CCIP şekilde atılan mühimmatlar için de umarım aklımdakini anlatabilmişimdir düşüncelerinizi bekliyorum .

Aday-Hunter

Bildiğim kadarıyla rüzgar olduğu zaman Hud görüntüsünün de rüzgar sebebiyle sürüklendiğini fark edeceksin. Dolayısıyla bu sapmaya göre hizalamış oluyorsun zaten.

eilisttraee

Merhaba,

Bildiğim kadarıyla "Continuously Computed Impact Point (CCIP) and Continuously Computed Release Point (CCRP)" olarak atış yaptığınızda, uçak bilgisayarı ile hesap yapıldığı için tüm katsayıların (rüzgar, irtifa, AOA, gibi katsayılar) dikkate alındığını okumuştum. Dolayısıyla rüzgar veya başka etkenler değiştiği zaman HUD ekranındaki çizginiz de değişecektir.

Yanlışım varsa değerli hocalarım düzeltebilir.

Cixed

Anladım dediğiniz mantıklı uçuş bilgisayarı hesapladığı için tüm parametreler düzenleniyor teşekkür ederim sadece aklıma takılmıştı bu konu .

Powered by EzPortal