Falcon BMS'e nasıl başlayabilirim?

Başlatan hottestgungigs_, Mayıs 19, 2022, 12:22:47 ÖS

« önceki - sonraki »

hottestgungigs_

Selam^^

Askeri havacılıkta yeniyim. Daha önce sanal sivil havacılıkta deneyimim vardı ve merak ediyorum da bana F-16'yı startup, takeoff, landing ve emegency startup prosedürleri konusunda yardımcı olabilir misiniz? BMS'i indirdim, ancak nereden başlayacağımdan gerçekten emin değilim. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim ^^ :-[

Aday-Hunter

Selamlar aramıza hoşgeldiniz. BMS diğer simülasyonlara pek benzemez. Bir çok açıdan özellikle operasyonel anlamda kapsamlıdır. Öncelikle TE builder ile görev oluşturmayı öğrenmenizi ve bu görev türlerini öğrenmenizi öneririm. F16 uçakları block block, aviyonik ve yapısal farklılık göstermektedir. Ve bu farklılıklar BMS üzerinde en ince detaylara kadar işlenmiştir. Bu sebepten f16 uçaklarının ve genel anlamda savaş uçaklarının aviyonik ve çalışma prensiplerine göz atmanızı tavsiye ederim.

Ramp-Start süresi pist başına kadar 20 dk dır. Görev oluştururken kalkış saatini kontrol edin. "Takeoff" komutunu verdikten sonra sağ üst köşede çıkacak olan seçeneklerden "RAMP" işaretli olmasına dikkat edin. Aksi halde bu süreden yersiniz. Veya uçak çalışır vaziyette taksi yolunda olur. Kokpit genel eğitimi veya Startup eğitim videolarımız yotube üzerinde mevcut. Checklist, Chart gibi dataları Falcon'un kurulu olduğu dosya içerisinde "Docs" klasöründe bulabilirsiniz.

Bunların haricinde eğitim dosyalarımızı forumda aratarak bulabilirsiniz. Temel anlamda hepsi güncel sürümler için de geçerlidir.

hottestgungigs_

#2
Bilgi için teşekkürler! Önerdiğiniz kaynaklara mutlaka bakacağım. Yine de tüm süreç hakkında biraz kafam karıştı. BMS'teki Documentation'da bayağı bir materyal var. F-16 Block Tipleri hakkında biraz araştırma yaptım. Çok teşekkür ederim ^^ BMS operasyonel anlamda kapsamlı olduğu için DCS'ten iyi olduğunu düşündüm.  :-[
Bir sorum olacaktı. Genel anlamda savaş uçaklarının aviyonik ve çalışma prensipleri ile ilgili gerekli materyalleri nereden bulabilirim ?

Aday-Hunter

#3
Alıntı yapılan: hottestgungigs_ - Mayıs 19, 2022, 05:23:37 ÖSBilgi için teşekkürler! Önerdiğiniz kaynaklara mutlaka bakacağım. Yine de tüm süreç hakkında biraz kafam karıştı. BMS'teki Documentation'da bayağı bir materyal var. F-16 Block Tipleri hakkında biraz araştırma yaptım. Çok teşekkür ederim ^^ BMS operasyonel anlamda kapsamlı olduğu için DCS'ten iyi olduğunu düşündüm.  :-[
Bir sorum olacaktı. Genel anlamda savaş uçaklarının aviyonik ve çalışma prensipleri ile ilgili gerekli materyalleri nereden bulabilirim ?


Tabi ki grafik dışında BMS DCS'e göre çok üstün. DCS benim gözümde bir oyundan ibaret fakat BMS gerçek bir savaş ve operasyon simülasyonudur.
İşte bu zor bir soru. Net bir kaynak sunmak çok zor. Ama youtube üzerinden yerli yabancı savunma sanayi ile ilgili video yapanların ilgili videolarına bakabilirsiniz. Genellikle yerli havacılık tutkunlarının F16 ile ilgili çok sohbet ettikleri videolar veya belgeseller mevcut. En azından bir çok şey hakkında kulak aşinalığı oluyor veya orada geçen bir kelime üstünden yeni bir araştırma yapmanız mümkün oluyor. Sonuçta yabancı veya yerli kaynaklı makalelerde kamuoyuna sunulduğu kadar bilgi edinebilmek mümkün. Sonuçta öğrenmeye çalıştığımız şey lisans altında üretilen, gizli ve ileri teknolojiler içeren bir silah.

hottestgungigs_

#4
Kesinlikle. Grafik konusunda da bence çok güzel. DCS tam anlamıyla para israfı gibi bir şey. Kaynakları bulmak gerçekten çok zor ama Lockheed'in bir PDF'ini buldum, en azından temel bir eğitim olarak benim için yeterli. Kaynak buldukça, forumda paylaşırım. ^^ Bu arada çok teşekkür ederim Hunter ^^

112-Ripper

Merhaba, hoş geldiniz. Daha önce sivil simülasyon deneyiminiz varsa her şey sizin için daha kolay olacaktır. Fakat sanal askeri havacılığın felsefesinin biraz farklı olabileceğini de unutmamalısınız. Mesela sivil simülasyonlarda navigasyon birinci önceliklerden biriyken, askeri simülasyonlarda ikinci hatta üçüncü öncelikte olabilir. Ben size blockları araştırmayı veya görev hazırlamayı öğrenmenizi önermem. Kafanız gereksiz yere karışır. Bunlar biraz daha ileri seviyede öğrenilecek bilgiler. Sizin şu anda yapmanız gereken şey sadece kokpiti tanımak ve joystick ayarlarınızı yaptıysanız bolca uçuş yapmak. Daha sonra hafiften silahları deneyebilirsiniz. Eğitim kaynakları konusunda ise tam tersi çok şanslısınız. Çünkü bu ülkede bu konuda bu kadar Türkçe doküman üreten tek yer TSHKK'dır. Yapmanız gereken forumdaki eğitim bölümüne girip dokümanları bulmaktır. Dokümanlarımız biraz güncelliğiniz yitirmiş olabilir ama içlerindeki çoğu bilgiler hala geçerlidir ve size harika bir yol gösterici olacaktır.
İyi uçuşlar.


"Devrimi, başlatan tamamlayacaktır."
Ne mutlu Türküm diyene!

ufukdguvenc

Hocam iyi günler ben Falcon bms'de ramp start taxi and take off yapmayı biliyorum lakin bu sadece standart bir uçuş oluyor. Atış ve Harbe Hazırlık yapamıyorum bunları nasıl öğrenebilirim iyi günler .

113-Beyzade

Alıntı yapılan: ufukdguvenc - Mayıs 28, 2022, 04:07:15 ÖSHocam iyi günler ben Falcon bms'de ramp start taxi and take off yapmayı biliyorum lakin bu sadece standart bir uçuş oluyor. Atış ve Harbe Hazırlık yapamıyorum bunları nasıl öğrenebilirim iyi günler .
İngilizce biliyorsanız dökümanlar kısmında Tactical Engagement'ta bulunan görevleri nasıl yapacağınızı anlatan dökümanlar var adım adım dökümandan takip ederek sim içinde de görevi yapabilirsin bu sayede çok fazla şey öğreneceğini garanti edebilirim. Bazı konularda güncelliğini yitirse de sitemizde bulunan eğitim dökümanlarını okuyup temel bilgileri edinebilirsin ya da youtube'ta bulunan eğitim videolarını izleyebilirsin

Aday-Bürküt

Beyzade hocamın bahsettiği dokümanın ismi "BMS-Training" dokümanıdır. Oyun klasörü içinde Docs klasöründe bulunuyor. Aslında hem sim hem de uçakla ilgili tüm bilgiler bu klasörde bulunmaktadır.

Bence silahlara geçmeden önce, bahsettiğiniz Start-up, Taxi ve takeoff yapabildiğinizi düşünüyorsunuz fakat TCN ve ILS ile inişleri denediniz mi ? Ya da belirtilen zamanda belirli bir strpointte bulunmak için neler yapılması gerektiğini biliyormusunuz ? Havaalanlarına Chart ile nasıl iniş yapılır, hangi rota ve approach kullanılmalı gibi prosedürleri de denemelisiniz. Bu bahsettiklerim özellikle Hava-Yer saldırılarında koordinasyonlu bir şekilde hareket edilmesini sağlar.

Silahları da sırasıyla öğrenebilirsiniz.

Benzer Başlıklar (5)

18515

Yanıtlar: 0
Gösterim: 5638

18516

Yanıtlar: 25
Gösterim: 28447

18517

Yanıtlar: 0
Gösterim: 5548

18518

Yanıtlar: 0
Gösterim: 4293

18519

Yanıtlar: 7
Gösterim: 8980

Powered by EzPortal