F16 Hangi Silah Hangi Hedeflere Karşı Etkili

Başlatan eilisttraee, Haziran 09, 2021, 01:50:33 ÖS

« önceki - sonraki »

eilisttraee

Merhabalar, konu adından da anlaşılacağı üzere hocalarıma sorum "Ground Attack" görevleri için hangi silah/bombalar hangi hedeflere karşı etkili olmasıyla ilgili görev veya rehber var mı ? Örnek olarak SAM rampaları için genellikle HARM kullanıyoruz sanırım, fakat bazı SAM tiplerine Maverick bile atabiliyoruz. Sınıflandırma yapmak mümkün mü ?

Bir görevde hem hareketli hem sabit olarak yerden havaya füze sistemleri ve tanklar olması durumunda silah seçimini nasıl yapıyorsunuz ?

Şimdiden teşekkürler.

legadema

Forumda biraz araştırıp şu konuları buldum, umarım işine yarar.

- Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın

- Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın

-Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın


Kırımsız uçuşlar.

eilisttraee

Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş YapınForumda biraz araştırıp şu konuları buldum, umarım işine yarar.

- Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın

- Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın

-Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın


Kırımsız uçuşlar.

Çok teşekkür ederim.

Aday-Hunter

Çok bilgim yok. Doğru yanlış yürüttüğüm mantık ile anlatayım. Mühimmatlar hedefe göre doğal olarak göreve göre değişiklik gösteriyor. Akıllı, güdümlü ve güdümsüz modeller var. Hava savunma sistemlerini hemen hemen her mühimmatla vurabilirsin. Hatta top atışı ile vurabilirsin sen vurulmadığın sürece tabi. Etkili bir mühimmat ile radarını vurup kör ettiğin sürece sorun yok. Gerçeğe dünyaya baktığımızda MAM serisi basit mühimmat ile hava savunma sistemlerini etkisiz kılıyoruz.

Mühimmatlar bir amaca uygun üretiliyor. HARM mühimmatı radar izini takip edip, savunma sistemlerinin radarlarını vurarak onları kör ediyor. Fakat savunma sistemi radarını kapatırsa sorunlar yaşayabilirsin. Bir çok atış prosedürü var içinde bulunduğun duruma göre değerlendirebilirsin. Savunma radarının yeri sabit ve o noktayı biliyorsan farklı mühimmat ile de vurabilirsin. Yada uçarken tespit edip vuracaksın  ;D .

Genelde hareketli veya taktiksel yer hedefleri için Maverick ve Jsow tercih ediliyor.

Maverick üzerinde kamera sistemi olan bir mühimmat. Gerçekte olduğu gibi çoğu mühimmat tesirine göre çeşitlilik gösteriyor. Örnek vermek gerekirse kimi parçacık tesirli, kimi zırh delici başlığa sahip gibi gibi. Tasmo görevlerinde dikkat ettiysen Maverick kullanılıyor. Gerçekte su üstü veya altı hedefleri vurmak için Maverick harici çok farklı mühimmatlar da kullanılıyor. Jsow seyir mühimmatları tarzı veya torpido tarzı mühimmatlar ile bu operasyonlar gerçekleştiriliyor. Maverick hareketli hareketsiz kara hedeflerini, genelde tank veya çeşitli araçlar için, hassas ve etkili yolla vurabileceğimiz bir mühimmat. Gerçekte birine attım beşini birden vurdum gibi olayları yok. Tekli hedefler için uygun. Tabi patlama etkisiyle yakındaki araçlar zarar görür mü bilmiyorum. Ama boyutu, ağırlığı ve içerdiği patlayıcı miktarı düşünüldüğünde etki çapı çok yüksek bir mühimmat değil. Haliyle taktiksel amaçlı pahalı bir mühimmat. Mk serileri gibi leblebi atarcasına atılmıyor  ;D .

Jsow ile bir binayı, yerdeki uçağı, hangarı, deniz üstü hedefleri, bir çok hedefi vurabilirsin. Etkisi yüksektir.
Akıllı seyir füzesi sınıfındadır. Mühimmatı atarsın ve sonrasında hedefi takip etmene gerek yok. Gerçek dünyamızda taktiksel amaçlı kullanılmaktadır. Hava kuvvetlerinizin mağara içine mühimmat yolladığı meşhur bir videosu var. Bu tür bir mühimmat ile gerçekleştirilmiştir. Fakat bu çok çok daha pahalı bir mühimmattır. Öyle üç beş terörist veya benzeri durumlar için atılmıyor. Bir laf vardır ya "atığın taş ürküttüğün kuşa değsin" aha o taş bu taş...

Sabit hedefler için MK serisi mühimmatlar kullanılıyor. Alan tesiri yüksek. Çeşitli boyutları var. Amerikan bombardıman uçaklarının altından leblebi gibi buraktığı mühimmatlar genelde bunlar. Günümüz savaş uçaklarına da uygun olarak çeşitli boyutlarda takılıyor. Vietnam da çok kullanıldı. A4 ler ve F4 ler ile birlikte. Sonra çok acımasız mühimmata çevirdiler oralara girmiyorum. Günümüzde hala daha çok kullanılıyor. Etkili ve uygun fiyatlı. Çok ağır mühimmatlar. Güdümsüzler ve serbest düşüş mühimmatlarıdır. Hareketli hedef vurulur mu ? Hedefe ve şansına bağlı  ;D Hedefin gidiş yönüne mühimmatı sallarsın, etki alanına denk gelirse vurursun.

Ve bunların lazer hedefleme versiyonu olan GBU mühimmatları kullanılıyor. Yerli olarak biz de bu güdümleri başarılı şekilde üretiyoruz. Gerek roketsan, aselsan ve başka firmalar serbest düşüş bombaları için çeşitli kit ve modifikasyonlar üretiyorlar. Bildiğin gibi bizim terörle mücadelede kullandığımız en etkili mühimmat serisi bunlar. Çünkü dağı taşı, mağaraları delecek kadar etkili, ağır ve tesiri yüksek mühimmatlar. Bina hedeflerini de vurmak için kullanılıyor. Betonu delip geçiyor.

CBU namı diğer misket bombası parçacık tesiri çok yüksek bir mühimmat. Bu yüzden konvoy zırhlı birliklere karşı veya belirli alana yayılmış piyade birliklerine karşı etkili. Güdümlü versiyonu var mı bilmiyorum ancak amaç doğrultusunda geniş bir alana tesir edeceği için güdümlü olması çok bir şey ifade etmiyor. Geneli MK serisi gibi serbest düşüş bombaları. Yine çeşitli varyasyonları var.

Son sorun için mühimmat seçimi göreve göre yapılır. Görevin detayı önemli olan. Tek sortide her şeyi yapmak mümkün değil. Paket paket ayrılıyor. Her paketin görevine uygun mühimmatlar yüklü oluyor.

Şöyle ekleme yapmak gerekirse hava savunma sistemleri için bazen BMS de harm ile ilgili sıkıntılar oluşuyor. Bu sebeple hava savunma sistemleri için Jsow tercih ediyoruz. Ayrıca vurma ihtimalini artırıyor. Çok akıllı ve gelişmiş bir mühimmat. Tanklar için de kullanabilirsin.

112-Keser

Şöyle de ayrı bir not düşeyim.
GBU serisi mühimmatlar için
GBU-10 C/B - MK-84 başlığı kullanan akıllı mühimmattır.
GBU-10 G/B - Sığnak delicidir BLU-109 başlığını kullanır
GBU-12 B - MK-82 başlığını kullanan akıllı mühimmattır
GBU-24 B - GBU 10 C/B mühimmatının gelişmiş varyasyonudur.
Lazer güdümlüleri genellikle tank hedeflerine, MK84 başlıklı olanları ise büyük binalara ve kısmen hangarlara karşı kullanabilirsiniz. Zaten Hunter hocam konuyu güzel özetlemiş ben de LGB mühimmatlar başlığına ayrı bir parantez açmak istedim. Kırımsız uçuşlar
Cihan tahtı o satvetli bayrağınla muzaffersin
Ey Türk genci zafer senin

eilisttraee

Cevaplar için çok teşekkürler, emeğinize sağlık. Online uçuşlarda da bu şekilde görev-muhimmat tercihi yapılıyor dediniz, şuan yeterli sayısa iletim olmadığı için başvuru yapamıyorum fakat dışardan izleyebilmek mümkün mü ?

Aday-Hunter

Sanırım böyle bir imkan yok. Bağlantı şeklimiz biraz farklı. Server da biraz kısıtlı sanırım bazen çok yüklenme olduğunda problemler yaşıyoruz. Ancak Ripper hocamın youtube sayfasında resmi uçuşlarımızın kayıtları mevcut.

Powered by EzPortal