Sanal Havacılık, Sanal Filo, Falcon BMS, Hava Kuvvetleri

Simülatörler Genel => Falcon 4.0 Allied Force => Konuyu başlatan: Sancak - 16 Eylül 2009, 01:13:36

Başlık: bu bölüm için öneri.
Gönderen: Sancak - 16 Eylül 2009, 01:13:36
 Arkadaşlar önce şu eğitim dökümanlarını bir güzel hem okuyun hemde uçarken adım adım uygulayın. hemen öyle pata küte bomba seçiyim füze atiyim gibi şeylere girmeyin. aksi halde herşey daha da karışır ve sıkılırsınız. unutmayın bir sim ile uğraşıyorsunuz jetfighter, hawk x gibi değil. önce temel unsurları bir öğrenin sonradan kendisi çorap söküğü gibi gelecek hatta yaratıclığınızda artacak işte o zaman müthiş zevk almaya başlayacaksınız. bunları şu şekilde kesinlikle yorumlamayın: "napalım yani bilmiyoz öğrenmeye çalışıyoz soruda mı sormayalım"
elbette ki sorun ama önce birşeyleri öğrenerek sorun. eğitim dökümanlarını okuyun orada kafanıza takılan yeri o başlık altında sorun.Böyelece konu bütünlüğü de sağlanmış olur. Bakın kaç sayfa döküman var, ama başlıkların altında sorular çok ender. Hemen başka bir başlık açıyım soruyum füze nasıl ateşlenir, GBU nasıl bırakılır vs. gibi bir anlayışla hiç kimse bir yere varamaz.Bu durum sadece bu forum için değil normal yaşamlarımız içinde geçerli.
Yahu şöye bi soru soran yok: Hocam CBU ları AAA batalyonlarına karşı nasıl daha etkili kullanabiliriz?
Bizde deriz ki Limanın videolarında, Sarp ve Orhunlu Hocalarımızın dökümanlarını okuduysan Hatta benim bazı klavye kısayolları başlıklı dökümanı okuduysan oralarda sağ mfd dide mühimmat infilak irtifaları, teker teker mi, çift çift mi vs nasıl bırakılacağını biliyorsun demektir. işte bende genellikle CBU nun etkisi yüksek olduğu için 200 m arlıkla teker teker 1000 ft infilak irtifasına ayarla derim.
Ama okumadıysan veya izlemdiysen bu kadar insan o dökümnları boşuna hazırlamış demektir. Sana anlatmaya kalkarız ne konu bütünlüğü kalır nede beyin sonra sıkılırsın ve uğraşmazsın.
Bütün bunları birisine veya birilerine kızdığım için yazmadım, sadece önce sabır etmeniz gerektiğini sonradan ise çok zevk alabileceğinizi yani sizin bu zevkten mahrum olmamanız için yazdım.
Başlık: Ynt: bu bölüm için öneri.
Gönderen: Orhunlu - 16 Eylül 2009, 10:01:53
Klavyene sağlık,  :cb: plus hocaya söyliyelimde bu başlığı eğitim bölümünün kapısına assın.
Başlık: Ynt: bu bölüm için öneri.
Gönderen: Lima - 16 Eylül 2009, 10:05:31
:)   

ahaha

hocam ağzına sağlık  boyle yapan aradaşlar barınamaz bu ortamda once bı gayret edın bakalım bı ısteyın
Başlık: Ynt: bu bölüm için öneri.
Gönderen: Tora_ - 16 Eylül 2009, 12:39:22
:) Doğru söze ne denir.
Başlık: Ynt: bu bölüm için öneri.
Gönderen: 7_mehmet_7 - 16 Eylül 2009, 21:11:12
sonuna kadar katılıyorum sancak hocam sana.sorulan soruların hepsi eğitim dökümanlarında ve videolarında mevcut. bizim personel olduğumuz zamanlarda bu kadar yardımcı döküman ve video yoktu.ama çıkıp soru yazmadık.kolaya kaçmadık araştırdık öğrendik ve uyguladık.hani meşhur bi laf vardır, şimdiki çocuklar çok şanslı diye uyarlayalım ''şimdiki form üyeleri çok şanslı'' bence.
Başlık: Ynt: bu bölüm için öneri.
Gönderen: Sancak - 16 Eylül 2009, 23:22:32
hocam bu işe ilk başladığımda ilk yaptığım şey training bölümünün birinci eğitimni(steerpoint takip etmede değil) uçağın uçuş dinamiklerini anlamaya çalışmakla yani hız kontrolü ve manevralar, dönşlerde çekilen G kuvveti ve buna bağlı olarak hız kaybı vs. anlamakla geçti. zaten foruma üye olduğumda bu işin ciddi bir iş olduğunu, bunun bir simulasyon olduğunu öğrendim. bunu hepimiz yaşadık hatta yaşıyoruz.
asıl nokta "armut piş, ağzıma düş" misali halkça bu soruna takılmak. malzemeyi de hazırla yemeğide sen yap oldu olacak yemeğide ben yediriyim gibi bi durum olur. sonra da biz niye gelişmiyoruz diye dizlerimizi döveriz.
Başlık: Ynt: bu bölüm için öneri.
Gönderen: king_of_sea - 18 Eylül 2009, 09:47:20
Çok doğru söylemişsin hocam
Başlık: Ynt: bu bölüm için öneri.
Gönderen: Quantum - 18 Eylül 2009, 15:33:09
Sancak hocam çok doğru söylemiş.. :)

Falcon 4.0 AF gibi bir smulasyonda direkt uçuşlarla öğrenileceği sanılır ama yanlıştır.. Birkaç Eğitim Dosyalarını gözden geçirmek gerekir.. Ve bu eğitim dökümanlarını anladıktan sonraki uçuşlar'ın da devamı kendiliğinden gelecektir.
Başlık: Ynt: bu bölüm için öneri.
Gönderen: burjuva - 03 Aralık 2009, 12:10:02
eyw hocam doğru söylemişsin araştırmak lazım dediğin gbi..
Başlık: Ynt: bu bölüm için öneri.
Gönderen: TroL - 03 Aralık 2009, 18:08:58
Klavyene sağlık,  :cb: plus hocaya söyliyelimde bu başlığı eğitim bölümünün kapısına assın.

Hocam mümkünse ana sayfada en üstte sabit kalmalı bence iyi niyetle en verimli şekilde yardım amacıyla yazıldıgı belli ağzına sağlık hocam :ca:
Başlık: Ynt: bu bölüm için öneri.
Gönderen: ICE - 03 Aralık 2009, 18:42:28
Sancak hocama buradan büyük bir teşşekkür gönderiyorum. Bu işe girerken gereken ciddiyeti bu yazıyı okuduktan sonra anlamıştım . yaklaşık iki aydır birlikteyim sizlerle Teşekkürde geç kaldık ... affınıza sığınarak söylüyorum Allah Razı olsun. Bir yerlere geldiğim kanısındayım . Bunun sebebi tüm TSHKK ailesi ve Bu yazıdır... Binlerce kez teşekkürler... :az:
Başlık: Ynt: bu bölüm için öneri.
Gönderen: Sancak - 12 Ocak 2010, 15:59:05
Sancak hocama buradan büyük bir teşşekkür gönderiyorum. Bu işe girerken gereken ciddiyeti bu yazıyı okuduktan sonra anlamıştım . yaklaşık iki aydır birlikteyim sizlerle Teşekkürde geç kaldık ... affınıza sığınarak söylüyorum Allah Razı olsun. Bir yerlere geldiğim kanısındayım . Bunun sebebi tüm TSHKK ailesi ve Bu yazıdır... Binlerce kez teşekkürler... :az:

asıl ben teşekkür ederim arkadaşlar. zaten gerekli önemi verip, ciddi olanlar şu an ya personel ya da aday personel. bunlar dışında gerekli önemi verip ciddi olan forum üyesi arkadaşlarda var. onlara  da teşekkür ederim.
Başlık: Ynt: bu bölüm için öneri.
Gönderen: coriest - 13 Ocak 2010, 12:07:43
ilk başta emeği geçen herkeze teşekkür ederim her işte olduğu gibi sabır ve sukunet isteyen bir iş ama anlamadığım burada senelerden beri uçan arkadaşlarımız var çok bilgili ve yetenekli filo pilotları ve personelleri neden biri çıkıp eğitmenlik yapmamakta??neden bir eğitmen atanmamakta neden sınıflar açılmamakta hala anlayamadım gitti bence güvensizlikten kaynaklanıyor boynuz kulağı gecer diye kacınıyorsunuz kibiri bir yana bırakalım ve herkez bildiğini online uçuşlarda göstersin ve öğretsin bugün en kolay kullanılan araç bisiklet ama yardım olmadan pratik yapmadan öğrenilmiyor site yöneticisi PLUS arkadaşım ve filo pilotları bize bir adım gelim biz size on adım gelelim anlayışınız için şimdiden teşekkür ederim saygılar hepinize
Başlık: Ynt: bu bölüm için öneri.
Gönderen: Lima - 13 Ocak 2010, 12:47:28
coriest eleştirin için öncelikle teşekkürler.fakat tshkk olarak personel alım prosedürümüz biraz değişiktir bizim.
öncelikle forumdaki aktiviteyle bu işi itsediği belli olucak gönüllü kişinin.hevesi öyle 2 haftalık heves olmayacak.bir hobi olarak görecek bu işi yoksa herşeyi öğrenir 4 hafta sonra ne teamspeak e ne foruma uğrar

türkiyede askeri sanal havacılık ortamında en çok üyeye sahip olan burasıdır.şimdiye kadar kaç pilota eğitim verilmiştir kaç kişi pilot olmuştur sonradan kendi filolarını açanlarında sayısı azımsanacak kadar değil.

öncelikle şunu belirteyim boynuzun kulağı geçmesi durumu ve kibir durumu asla söz konusu değil.şu anda aramızda bulunan ve bir anda müthiş bir gelişme gösteren aday personellerimiz var daha 1.5 , 2 aydır bizle beraber uçmaktadırlar.hemen hemen hergün uçuşlar düzenlenmekte.sadece kendi aramızda değil program dışında da gece geç saatlerde amerikan dostlarımızla da ucmaktayız.

kibirli olsaydık onca döküman,onca tecrübe burada paylaşılmazdı.üyelerimize yardımcı olmak için bir sürü bölüm açtık.msn grubumuzda çok hoş sahpetler ıcınde aynı zamanda bu işe yeni başlamış arkadaşların her türlü sorularına cvp vermekteyız sıkılmadan.

biz personel alımında çok seçiciyiz.haddinden çok çünkü bizim için en önemli şey takım arkadaşlarımızın dürüst,saygılı ve sevecen olmasıdır.şu andaki ekipte bi çok arkadaşımız gerçek hayatta buluşmuş sabahlara kadar sohpet etmiştir.team speakte çok seviyeli bir abi kardeş ilişkisi var biz bunu korumak için her önümüze geleni aramıza almıyoruz.
cünkü geçmişte art niyetli insanlar hem foruma hem ts de rahatsız edici hareketlerde bulunmuşlardı.

öyleki bir üye adı üzeründen birden fazla art niyetli kişiler bile log-in yapmakta hatta bazıları ip proxy kullanıp 10 a yakın farklı uyelıkle atıp tutmaktaydı.

işte bu gibi durumlar bizi daha seçici olmaya itti.

biz kimseye açık değiliz demiyorum;biz bu işe gerçekten gönül verip bu isteğini belli edenlerle varız.
Başlık: Ynt: bu bölüm için öneri.
Gönderen: coriest - 13 Ocak 2010, 14:36:31
ilk başta yanıt verdiğin için teşekkür ederim Lima öncelikle şunu belirtmek isterim diğer forumlar gibi değil burası çok hoş ve seviyeli bir ortam yaratmışsınız ve katkıda bulunan her üyeyi tebrik ediyorum ama site yönetmeliği biraz daha kendini geliştirebileceğini düşünüyorum herkez filoya katılmak ister ama bunun sadece uçuş saati ve kişiliği ile değil zor bir eğitim sürecide eklenebileceğini biliyorum yeni pilot adayları ilk başladığında nasıl bir f 16 uçuramıyorsa burada da böyle olmalı ilk başta yazılı temel eğitim ardından uçuş eğitimi gibi süreçler takip edebilir her ay üzerine konulabilir ve profesyonel sanal pilot yetiştirebilirsiniz filo genişler ve herkez zevk alır diye düşünüyorum saygılar
Başlık: Ynt: bu bölüm için öneri.
Gönderen: Lima - 13 Ocak 2010, 14:56:54
ben bu saydığınız özellikleri eklemeyi unutmusum.zaten basvuru formunda teorik falcon bılgılerı alınır adaylardan.ydaha sonra kbasvuru kabul edilir ve bir tez konusu verilir. bu tez konusunu aday; kendi tecrubelerı,falconda konu üzerine yapacağı denemeler ve ınternet uzerındekı bazı f-16 hakkındakı bılgısıyle belirli bir süre içinde hazırlar sunumu yapar sonrada aday personel olma ve filo personellerıyle eğitim uçuşlarına gırmeye hak kazanır.

eğitim sürecide kısa bir süreç değil. mesela 1 yılı aşkın bır zamandır aday personellıkte kalmış arkadaşlarımızda var. özellıkle eğitim uçuşlarında aday pilottan tez konusunu uygulamasını ıstıyoruz.

adaylığı süresince uçuşlarda başarı gosteren arkadaşlarımız filo as personelının yerını bıle alabılecekler.

örnek olarak 2 ay once tshkk da aktıf olmaya başlayan ICE arkadaşımız. kendısı basvurusunu yaptı.tzını hazırladı sonrasında uçuşlarımıza katıldı.

yaptığımız gorevlerde ICE,TROL VE DUNDAR arkadaşlarımız şaşırtıcı derecede başarı gosterdıler.

özellikle dündar düşmesi en zor pilotlardan bırı tam bir görev adamı oldu.
aslında bizde personel olmak zor. çok fazla sayıda personel almaktan kaçındık.ocağın 16 sında plus ında gelmesiyle bir toplantı düzenleyeceğiz ve 3. bir filonun ve bu filonunda eğitim filosu olmasını düşüneceğiz.

hele bi kaptan gelsin.

Başlık: Ynt: bu bölüm için öneri.
Gönderen: Türk Pilotu - 13 Ocak 2010, 15:06:00
Mutabık, hele bir kaptan gelsin.Biz de dört gözle kaptanı bekliyoruz, bu işler ekip işi...
Başlık: Ynt: bu bölüm için öneri.
Gönderen: coriest - 13 Ocak 2010, 15:09:46
hayırlısı olsun cevap için teşekkürler :)
Başlık: Ynt: bu bölüm için öneri.
Gönderen: bir-kisi - 15 Haziran 2010, 15:35:26
:) Doğru söze ne denir.

Yani..