Benzer Başlıklar (5)

3251

Yanıtlar: 7
Gösterim: 6322

3266

Yanıtlar: 3
Gösterim: 4282

3807

Başlatan PLUS


Yanıtlar: 12
Gösterim: 7016

6993

Yanıtlar: 2
Gösterim: 2803

Windows 11 TPM ve Secure Bootsuz kurma

Başlatan PLUS, Kasım 07, 2021, 03:21:31 ÖS

« önceki - sonraki »

PLUS

Bugün Windows 11 kurdum. Anakartım TPM ve Secure Boot destekli fakat dizüstü bilgisayarım desteklemiyor. Ben biraz araştırarak sorunu çözdüm fakat registery vs beceremeyecekler için kısa bir yol fark ettim.

Windows kalıp dosyalarını usb belleğe yazmaya yarayan rufus adlı mini yazılımla tpm ve secure bootsuz windows 11 kurmak mümkün.

Rufusu indirmek için İçeriği görebilmek için üye girişi yapın veya sitemize kayıt olun. tıklayın. Sonra Windows 11 kalıp dosyasını İçeriği görebilmek için üye girişi yapın veya sitemize kayıt olun. indirin.

Sonra usb belleğinizi bilgisayara takıp rufusu çalıştırın. Gerisi rufus halleder.

İçeriği görebilmek için üye girişi yapın veya sitemize kayıt olun.
İçeriği görebilmek için üye girişi yapın veya sitemize kayıt olun.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

112-Ripper

Ben de dizüstü bilgisayarımın biosuna bakmıştım secure boot var mı diye olmadığını görünce üzülmüştüm. Kolay bir alternatif yöntem olması çok güzel. Paylaştığın için teşekkürler kaptan. Peki bu özellikler olmadan yüklemenin bir riski var mı?
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


"Devrimi, başlatan tamamlayacaktır."
Ne mutlu Türküm diyene!

111-Ghost

Bende bios tpm kapalı. resmi yayınlanmadan sonra sanal sürücüde denemek istedim bi ara ama kuramadım.Tpm i açmak için pc mi söküp salona götürüp tv ye bağlama ve bios ekranını o şekilde görebilme sıkıntım var çünkü ekranım display port to vga adaptör ile çalışmakta bios aşamaları gözükmemekte.
tpm dayatması hoş değil, nasıl bir iş ise anlayamadım. Bu şekilde deneyeceğim rufus ta daha önce böyle bir seçenek yoktu güncellenmiş. Paylaşım için teşekkürler.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

PLUS

Alıntı yapılan: 112-Ripper - Kasım 07, 2021, 04:15:05 ÖSBen de dizüstü bilgisayarımın biosuna bakmıştım secure boot var mı diye olmadığını görünce üzülmüştüm. Kolay bir alternatif yöntem olması çok güzel. Paylaştığın için teşekkürler kaptan. Peki bu özellikler olmadan yüklemenin bir riski var mı?

Aslında microsoft tpm ve secureboot'u kamu kurumlarına yönelik elini güçlendirmek için teknik alanda koymuş gibi geliyor çünkü işletim sistemi üzerinden donanım kısmına bazı saldırılar gerçekleştirildi ve özellikle us savunma bakanlığı ve nasa gibi kurumlar bunun üstüne çok düşüyordu. Kullanıcı tarafında bunu ihtiyaç haline getirmelerinin bir anlamı olmadığı için windows 11 ile uzman kullanıcılar bunu install ekranında registery ile geçebiliyorken benim paylaştığımla normal kullanıcılarda geçebiliyor.

Son kullanıcı açısından ayrıca win7, win8 uzun solukta win10 desteği kesileceğine göre anakart piyasasınada canlılık gelecektir.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Powered by EzPortal